Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

SPD chce na Hradě Jaroslava Baštu. Volby podle hnutí budou referendem o vládě

Česko

  15:49aktualizováno  15:58
Hnutí SPD se rozhodlo vyslat do prezidentské volby svého poslance Jaroslava Baštu, exministra jednobarevné menšinové vlády Miloše Zemana z éry opoziční smlouvy mezi sociální demokracií a ODS. Byl i velvyslancem v Rusku a na Ukrajině. SPD má pro něj potřebných dvacet podpisů poslanců.

„Přestože jsem nominován hnutím SPD, můj profil nasvědčuje, že by mě mohli volit i jiní občané,“ je přesvědčen Bašta.

Řekl iDNES.cz, že souzní s návrhem hnutí SPD, aby se uskutečnilo referendum o odchodu České republiky z Evropské unie. Je také odpůrcem přijetí eura.

Se smíchem a s nadsázkou řekl, že má splněnu jednu „podmínku“, aby se mohl stát hlavou státu – za minulého komunistického režimu, kdy byl disident a podepsal Chartu 77, za své názory také seděl ve vězení.

Nabídku, aby kandidoval na Hrad, dostal asi před dvěma týdny. „Chci pomoci našemu hnutí. Jsme první strana, která má svého kandidáta, což se třeba vládní pětikoalici nepovedlo,“ uvedl Bašta. Okamura také ukázal listinu s potřebnými podpisy, aby mohl poslanec Jaroslav Bašta kandidovat.

„Měl jsem to v hlavě několik měsíců,“ řekl iDNES.cz Okamura, kdy ho napadlo, že by hnutí mohlo postavit do prezidentské volby právě bývalého ministra z vlády Miloše Zemana.

Sám Okamura plánoval kandidovat v první přímé volbě hlavy státu v roce 2013. Do volby ho ale nepustilo to, že mu nebyly uznány některé podpisy občanů, takže jich neměl dostatečných 50 tisíc. V minulé prezidentské volbě v roce 2018, v níž Zeman porazil Jiřího Drahoše, SPD kandidáta nepostavilo. Mezi Zemanovou politikou a tím, co SPD hlásá, existuje výrazný průnik v názory na migranty do Evropy a na islamisty. Zeman ale už příští rok kandidovat nemůže.

Necelé dva týdny před komunálními a senátními volbami opoziční SPD také v hotelu na pražském Proseku zahájilo závěrečnou část své kampaně před komunálními a senátními volbami s hesly „Zastavíme zdražování“ a „Jsme proti válce“.

„Volby budou referendem o vládě Petra Fialy,“ řekl šéf poslanců SPD Radim Fiala. Kandidátky SPD postaví ve 337 obcích.

Kritizují členství v EU, nepřímo vyzvali vládu, ať nakupuje plyn přímo v Rusku

SPD požaduje referendum o odchodu Česka z Evropské unie, jeho poslanci jako jediní tento týden nehlasovali pro zahraniční vojenské mise a Okamura i jeho poslanci také kritizují, že Česko patří mezi ty země, které posílají Ukrajině zbraně i další pomoc, aby se mohla bránit agresi Putinova Ruska.

„Nechceme tam vozit zbraně ani peníze,“ řekl v sobotu Radim Fiala.

„Dodávky zbraní prodlužují válku. Před touto zimou a během této zimy nastane čas jednat o míru,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz prezidentský kandídát SPD Jaroslav Bašta.

„Je třeba nakupovat suroviny bez ideologických brýlí přímo od producentů,“ vyzýval také Okamura tento týden vládu Petra Fialy, ať se domluví na nákupu plynu přímo v Rusku.

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...