Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spejbl a Hurvínek zůstanou Štáchové

Česko

  11:37
PRAHA - Loutky Spejbla a Hurvínka patří ředitelce divadla Heleně Štáchové. Městský ústav sociálních služeb v Plzni, který zdědil autorská práva zakladatele divadla Josefa Skupy, neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu.

Helena Štáchová. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"Je to rozhodnutí nejvyššího, podotýkám nezávislého, soudu, takže s tím nemůžeme nic dělat. Nic jiného říci nemohu," reagoval ředitel Městského ústavu sociálních služeb v Plzni Vladimír Chuchler na rozhodnutí NS nezabývat se podaným dovoláním. Ústav musí také Štáchové zaplatil náklady na právní zastupování v dovolacím řízení.

Soudní spor o autorství loutek trvá devět let. Žalobce chtěl Štáchové zabránit užívat ochranné známky na loutky, které v roce 1994 zaregistroval Skupův nástupce Miloš Kirschner. Po jeho smrti je zdědila jeho manželka Helena Štáchová.

Podle žaloby neměla Štáchová na loutky právo, protože je navrhl Skupa. Řada jeho kolegů ale vypověděla, že zakladatel divadla loutkám propůjčil jen jejich charaktery a hlas.

Pražský Vrchní soud v květnu 2006 rozhodl, že původní náčtrtek, který Skupa vypracoval, není předobrazem dnešních loutek Spejbla a Hurvínka. Štáchová tvrdila, že jejich autory jsou řezbáři Karel a Gustav Noskovi.

Podle právníka divadla nebyla Noskova loutka Skupovu náčrtku vůbec podobná. Některé písemnosti dokazují, že řezbář neměl na realizaci Skupovy představy vhodné náčiní. Navíc zakladateli divadla řekl, že se děti budou jeho loutky bát a mluvil dokonce o zrůdě a monstru.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat