Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Speleologové narazili na tygra z pravěku

Česko

BRNO Kostru mohutného pravěkého tygra objevili v rozlehlém jeskynním systému K'oox Baal v Mexiku čeští a slovenští speleologové. Kostra čtyři metry dlouhé šelmy, která byla postrachem zvířat před přibližně dvaceti tisíci lety, je úplná, uvedl člen expedice a předseda České společnosti speleologické Zdeněk Motyčka.

Výzkumem jeskynního systému K'oox Baal se skupina českých a slovenských nadšenců zabývá šest let. Za tu dobu speleologové objevili většinu úseků, které nyní známe. Zjistili, že patří k nejdelším zaplaveným jeskyním světa.

Kostra je celá kryta slabou vrstvou sintru, vysvětlil Motyčka. Právě tento bílý povlak, vznikající ve vápencových jeskyních, ochránil kosti mohutné šelmy před zničením. Jeskyně se nachází na poloostrově Yucatán a v místě nálezu je zaplavena. Speleologové zjistili, že měří téměř 20 kilometrů.

„Jedná se o ojedinělé, nejúplnější a nejzachovalejší kosterní pozůstatky v jeskyních na Yucatánu,“ doplnil Motyčka. (Na snímku lebka pravěkého tygra.)

Čeští a slovenští badatelé hledají nové podzemní prostory v cenotech, což jsou zaplavené jeskyně. O tom, že se jim daří, svědčí i to, že nalezli v této oblasti bezmála 40 kilometrů nových chodeb. Pohyb v cenotech je náročný. Speleologové k němu potřebují potápěčské vybavení včetně podvodních skútrů a vodicí šňůru, jíž si značí cestu.

Jeskyně K'oox Baal má několik vstupů, což usnadňuje bádání. Vůbec nejdelší známou zatopenou jeskyní na světě je mexická Sac Actun, měřící 53 kilometrů, která se také nachází na Yucatánu.

Autor: