Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Šperky podle sépie

Česko

DESIGN

Věra Nováková ze svých originálních šperků s otiskem struktury sépiových kostí udělala během pár let bestseler. Mladá šperkařka, která tvoří malosérie prstenů, náušnic, náramků, náhrdelníků, ale i snubních prstenů, svou metodu pojmenovala sepisérie.

Tisíciletá metoda Věra Nováková vystudovala šperkařskou střední školu v Turnově, v roce 2001 absolvovala UMPRUM v ateliéru kov a šperk u profesora V. K. Nováka. „Chtěla jsem se učit u něj, protože se mi líbila jeho práce,“ vzpomíná Věra Nováková. „A už v dílnách jsem zjistila, že mi malé věci sedí víc než velké sochy: chci mít vznik díla pod kontrolou do nejmenšího detailu.“ Techniku sepisérie poprvé použila při přípravě diplomové práce: „Původní metodu, tedy otisknutí struktury sépiové kosti, používaly už národy před tisíci lety,“ vypráví Nováková. „Já jsem ji vlastně jen obrátila naruby: ze sépiové kosti udělám model, do kterého pak odlévám šperk. Struktura kosti tvoří vzor a na konci šperk jen začistím.“

Věra Nováková přiznává, že začátky nebyly snadné: „Nejtěžší pro mě bylo dojít do galerie, nabídnout jim šperky a říct si za ně o peníze,“ směje se po letech. „Dneska to sice už umím, ale zas bych potřebovala někoho, kdo by se o to staral - obchod mi zabírá příliš mnoho času, který bych raději věnovala tvorbě.“ Více přírody Úspěch současných šperků Věry Novákové tkví i ve vymezení se vůči obvyklým postupům při tvorbě moderních šperků, které bývají dokonale vybroušené, ale i trochu chladné: „Oproti technicistnímu přístupu má tahle metoda pořád šmak přirozenosti: do drahého kovu otiskávám přírodu.“

Nejoblíbenějšími šperky Věry Novákové jsou v současné době originální snubní prsteny: ač jde o totožný model, každý z nich má jinou strukturu otisku. Šperkařka je vyrábí v bílé, ale i obvyklejší žluté variantě zlata. „V galeriích se prodávají spíš stříbrné šperky, protože ne každý si na žluté zlato troufne. Použitím této metody ale zlato ztrácí svůj typický lesk a otištěná struktura je také lépe viditelná.“

Autor: