Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Covid zhoršuje kvalitu spermií. Po těžkém průběhu nemoci může být virus i v ejakulátu

Spermie (ilustrační fotografie) foto: Profimedia.cz

Výsledky spermiogramu ukazují horší kvalitu spermií, pokud muž prodělal covid. Vyplývá to z měření specialistů na reprodukci. U některých mužů se po těžkém průběhu dokonce prokázal virus v ejakulátu. Hodnoty se vrací do normálu několik měsíců po uzdravení. Může to trvat až půl roku. Spermie ale infekční pravděpodobně nejsou, specialisté to zatím nepotvrdili.
  11:29

Mužům se po prodělání covidu-19 dočasně zhoršuje kvalita spermií, což může ztížit oplodnění vajíčka. Dlouhodobé problémy s reprodukcí by ale po nemoci přetrvávat neměly. 

Vedoucí lékař reprodukční kliniky Reprofit Pavel Otevřel vysvětlil, že podobně jako na plicích se virus může držet i ve varlatech. „Zaznamenali jsme, že po prodělání covidu dochází k přechodných změnám v kvalitě spermií a obvykle trvá tři měsíce až půl roku, než se hodnoty vrátí do normálu,“ uvedl Otevřel. 

Spermiogram, tedy vyšetření spermií, zkoumá jejich vzhled, pohyblivost a tvar. Všechny tyto faktory hrají roli v oplodnění vajíčka. Po prodělání covidu ale spermie často vykazují pomalejší pohyb, než dříve. Pomocí spermiogramu se vyhodnocuje mužská plodnost. Na tu může mít vliv právě snížená pohyblivost spermií.

Problém s plozením

Problém tak může nastat u páru, který se snaží zplodit dítě. Snížená pohyblivost spermií po covidu může zhoršovat šanci na úspěšné početí. Otevřel upozorňoval na to, hodnoty se vrací do normálu až půl roku od uzdravení. Problémy tedy neměly přetrvávat dlouhodobě.

Zásadní roli hraje průběh nemoci. Muži, kteří měli těžký průběh covidu, vykazují výsledky horší. Ohrožení ale mohou být všichni muži po prodělání nemoci. „Je obvyklé, že se po prodělání těžké nemoci nebo po stresovém období kvalita spermií horší. Covid ale poškozuje spermie i u těch, kteří mají jen lehký nebo úplně bezpříznakový průběh nemoci,“ sdělil specialista na umělé oplodnění z IVF Clinic Štěpán Macháč.

Podle odborníků ale dočasné zhoršení kvality spermií k „pandemii neplodnosti“ nevede. Pro muže je tak zásadní zdravý životní styl, který má na kvalitu spermií vliv. „U pacientů, kteří se již léčí s reprodukčními obtížemi, dokážeme pomalou hybnost spermií vyřešit tím, že vajíčko oplodníme vně těla ženy,“ vysvětlil Otevřel.

Autor:
Témata: spermie, COVID-19, nemoc

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat