Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 16 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Špinavá válka o ředitele České televize

Telefonáty politiků, úniky interních dat * Jiří Janeček bojuje o znovuzvolení * Přízeň politiků získává šéf zpráv Milan Fridrich

PRAHA Výběr nového generálního ředitele České televize se změnil v nečistou hru.

Na tom, kdo vlivné veřejnoprávní médium povede dalších šest let, se dohadují špičky ODS a ČSSD. Do médií mezitím pronikají negativní zvěsti očerňující nejviditelnější adepty na post ředitele.

Politici by v čele televize nejraději viděli současného ředitele zpravodajství ČT Milana Fridricha. On to odmítá. „Žádnou takovou dohodu jsem nikdy neudělal, s politiky jsem se o své budoucnosti v České televizi nikdy nebavil,“ tvrdí.

Současný ředitel Jiří Janeček se totiž nedávno od místopředsedy ODS Ivana Langra dozvěděl, že do dalšího období nemá politickou podporu. Podle informací LN proto, že Janeček má blízko k lidem z pražské ODS okolo Pavla Béma.

„Nezlobte se, ale nemíním se účastnit hrátek kolem České televize,“ sdělil Langer před týdnem MF Dnes. K novinářům se ale teď dostaly výpisy z Fridrichova služebního mobilu. Ty ukazují, že si běžně telefonoval s Langrem či třeba s Jaroslavem Tvrdíkem, šéfporadcem předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

„Ano, komunikoval jsem s těmito dvěma pány,“ přiznává Fridrich. Prý si s nimi nevolá jen v posledním měsíci a údajně tak mluví i s řadou jiných politiků či stratégů. S Langrem a Tvrdíkem prý domlouvá jen podobu předvolebních vysílání ČT, ne volbu šéfa televize. „Já se o post generálního ředitele nederu,“ prohlašuje.

Interní materiály z televize podle něj vynesl „někdo z okruhu lidí, kteří kandidují na generálního ředitele ČT“. Důkazy ale nemá.

Dosud se média zajímala hlavně o Janečka, znovu se propírala jeho komunistická minulost nebo údajně prodražená rekonstrukce ředitelské kanceláře. Teď se začaly objevovat materiály na Fridricha. Jen za poslední týden se tak psalo o jeho příliš rychlé jízdě, loňském rozvodu či esemesce, v níž dopředu popisoval kroky televizní rady při volbě. Jiří Janeček, který by rád pozici obhájil, včera neodpověděl, zda o úniku výpisů z Fridrichova mobilu ví ani zda ho bude vyšetřovat.

Fridrich nekandiduje. Reálnou možností, o níž se často mluví, ale je, že částečně obnovená Rada ČT současný tendr zruší a vypíše nový. Právě v něm by se mohl s Janečkem utkat. Ten včera v Hospodářských novinách řekl, že i do případného druhého tendru by se „určitě“ přihlásil. Čeká ale, že podpory od politiků se zřejmě nedočká. „Asi jsem nedělal, co chtěli,“ řekl v HN.

Pokračování na straně 3

Špinavá válka o šéfa České televize

Dokončení ze strany 1

Současné zákulisní manévry okolo volby ředitele veřejnoprávní televize probíhají zároveň s rozsáhlou personální obměnou v mediální oblasti, o které politici mohou podle zákona rozhodovat.

Spor o budoucího šéfa České televize nabral na intenzitě, když bylo potřeba doplnit kontrolní Radu ČT, která o výběru rozhoduje, o pět nových členů. Jejich předchůdcům skončil předevčírem mandát a to bylo také důvodem, proč rada ve starém složení zahájila výběrové řízení už v březnu. Poslanci naštěstí doplnili pět nových členů dříve než minule, kdy to trvalo rok. Kdyby to neudělali, radní by teď nemohli šéfa televize volit, bylo by jich málo.

Dvě největší parlamentní strany si krátce nato rozdělily i tzv. „velkou“ radu, tedy Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, která mimo jiné posuzuje vyváženost a nestrannost zpravodajství či uděluje televizní i rozhlasové licence. Také na dalších šest let většinu tohoto správního orgánu obsadili bývalí politici ODS a ČSSD a lidé s těmito stranami úzce spjatí.

Dalšími na řadě jsou šéfové veřejnoprávních médií. Daleko menší pozornost než volba ředitele ČT přitom vzbuzuje dění v Českém rozhlase. Část členů jeho rady přitom již déle veřejně kritizuje kroky generálního ředitele rozhlasu Václava Kasíka. V poslední době se spekuluje o tom, že má být Kasík odvolán, se souhlasem politiků.

Podle informací LN byl přitom právě post šéfa veřejnoprávního rozhlasu tím, který politici nabízeli Jiřímu Janečkovi, pokud už nebude kandidovat do čela ČT.

Další nabídkou mělo být údajně místo ve „velké“ radě pro vysílání. Také tam je po nedávné obměně ještě jeden post volný.

Janeček se včera k těmto informacím stavěl kriticky. „Na jakékoli spekulace a fámy kolem volby generálního ředitele ČT nemohu reagovat. Ten hon na čarodějnice už je trapný,“ sdělil LN.

***

Negativní zprávy v médiích o Jiřím Janečkovi před blížící se volbou Údajně předražená rekonstrukce ředitelské kanceláře na Kavčích horách Jeho komunistická minulost včetně šéfování týdeníku Palcát táborského OV KSČ Časté služební cesty do zahraničí Negativní zprávy v médiích o Milanu Fridrichovi za poslední týden V dubnu jel po dálnici rychlostí 183 km/h, a hrozí mu, že přijde o řidičák Před rokem a půl se rozvedl se svou manželkou, moderátorkou Norou Fridrichovou Před schůzi Rady ČT, která měla 13. května zúžit výběr kandidátů na ředitele, napsal SMS, že ví, že se tendr „zruší a vypíše znovu“ Někdo vynesl z ČT výpis volání z jeho služebního mobilního telefonu

Dosavadní průběh volby nového ředitele ČT

27. 3. Rada ČT vyhlásila výběrové řízení 23. 4. Z 22 přihlášených kandidátů radní kvůli formalitám vyřadili tři lidi, připustili 19 ostatních včetně Jiřího Janečka, Milan Fridrich se nepřihlásil 6. 5. Sněmovna zvolila tři nové radní, ti nastoupí 28. 5. 13. 5. Rada ve starém složení odložila (zatím do 3. 6.) zúžení výběru kandidátů na pět, čeká na první schůzi s novými členy 15. 5. Poslanci zvolili další dva nové radní, rovněž od 28. 5. 16. 7. Končí šestiletý mandát Jiřího Janečka, pokud by nebyl zvolen jeho nástupce, má ČT podle statutu vést ředitel techniky Rudolf Pop do 16. 10. Rada by měla vybrat nového šéfa televize

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...