Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Spirit se chystá k spánku

Česko

Robot na Marsu si musí najít zimoviště, kde by mohl přečkat zimní období

LOS ANGELES Robotické vozítko Spirit na Marsu jede doslova závod s časem: poté, co jej dlouhodobé písečné bouře připravily o velkou část energie, si nyní musí rychle najít vhodné místo pro přezimování.

Spirit má čas asi jen do pozemských Vánoc, aby si vyhledal slunný svah na nějaké nízké planině, kde by zaparkoval se solárními panely natočenými ke Slunci. V této poloze se pak musí pokusit v naprostém klidu přečkat několikaměsíční zimu, než Slunce doplní jeho energetické články natolik, aby mohl na jaře pokračovat v průzkumu „rudé planety“. Situaci Spiritu a návrhy, jak ji řešit, probírali v pondělí odborníci z Americké geofyzikální unie v San Francisku.

Cesta marsovského robotického vozítka na zimoviště není snadná, protože vozítko může vždy jeden den jet, a druhý den musí „odpočívat“, aby dobilo baterie. To znamená, že technici, kteří ze Země Spirit dálkově řídí, mají asi jen sedm dní na to, aby robota navedli do postavení, v němž by měl šanci „přežít“.

„Je to opravdu honička, protože slunečního světla ubývá,“ řekl podle agentury AP John Callas, vedoucí projektu z Jet Propulsion Laboratory (JPL) při americkém Národním úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Spirit je dvojčetem stejného robotického vozítka Opportunity, které se pohybuje v jiné oblasti Marsu. Oba rovery musely letos v létě čelit největší zkoušce své mise, když série velkých písečných bouří a prašných vírů zanesla jejich solární panely, a omezila tak jejich pohyblivost. Zatímco vítr následně sluneční panely Opportunity zase očistil, Spirit je má nadále zašpiněné a pracují jen na 42 procent kapacity. Callas se obává, že případné další hromadění prachu na panelech by mohlo během zimy snížit výkon panelů na 30 procent.

Pro srovnání: během své první zimy na Marsu operoval Spirit se 70 procenty kapacity svých solárních panelů, během loňské druhé zimy s 50 procenty.

Nynější situace znamená, že vozítko bude muset zůstat zaparkované v klidu sedm měsíců, aby si zachovalo nezbytnou dávku energie. I tak je ale mise vozítka oproti původnímu očekávání mimořádně úspěšná. Letos v říjnu NASA již popáté prodloužil výzkumný program pojízdných robotů, který běží od roku 2004, kdy přistáli na vzájemně protilehlých stranách planety.

Spirit našel křemík

Opportunity analyzuje obnažené vrstvy hornin v jednom kráteru poblíž rovníku, Spirit zase letos zkoumal planinu nazvanou Home Plate, kde objevil zeminu bohatou na křemík. Tento objev byl popsán jako šťastná náhoda. Spirit má totiž už delší dobu prasklé kolo, kterým průběžně rozrývá půdu. Vědci si díky tomu opožděně všimli, že rozbrázděná půda je daleko světlejší, než bylo doposud běžné, napsal zpravodajský server BBC News. Podrobnější průzkum prokázal, že se jedná opravdu o křemík.

Křemík objevený Spiritem zřejmě pochází z bývalého vřídla nebo fumaroly (sopouchu), což svědčí o dřívější existenci vody na Marsu a prokazuje, že v dávných dobách mohla být tato planeta k obývání příhodnější a pravděpodobně mohla být příznivá i pro mikrobiální život, uvedl hlavní analytik Steve Squyres z Cornellovy univerzity.

Vozítko sice není vybaveno tak, aby mohlo zkoumat známky života na planetě, ale i tak si může připsat na svá „železná“ bedra obrovský úspěch. Po probuzení ze zimního spánku by měl Spirit hledat známky chemických stop, které tam mohly být zanechány původním životem.

***

Robotický průzkumník Spirit Spirit je jedním ze dvou vozítek mise Mars Exploration Rover americké NASA. Na Marsu přistál 4. ledna 2004 v kráteru Gusev.

1 výzkumné přístroje: panoramatická barevná kamera umožňuje pořízení stereoskopických snímků a přesné zobrazení terénu, miniaturní termální spektrometr

2 bezpečnostní kamera

3 nosič nástrojů: ovládá rozbrušovač kamenů a nástroje k zjišťování složení hornin

4 zavěšení podvozku

5 solární panely

6 antény

7 izolované těleso: chrání počítač, elektronické součásti a baterie 8 stožár nástrojů zkoumajících atmosféru a radiaci hornin

Spirit dokáže vyvinout maximální rychlost 5 cm za sekundu, jeho průměrná rychlost je 1 cm za sekundu, tedy 36 m za hodinu přístroj cestuje v „krocích“ během jednoho „kroku“, který trvá 10 sekund, se Spirit posune o 30 cm za každým krokem následuje dvacetisekundová pauza

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...