Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Splátku na hypotéku, nebo dupačky od Diora?

Česko

Jestli vám titulek článku připadá nadnesený, pak věřte, že i u nás existují módní doplňky, které mají hodnotu garsonky v pražské novostavbě nebo přinejmenším jedné měsíční splátky vaší hypotéky. Vyplatí se ale investovat do módy? A pokud ano, do jaké?

Je překrásná dubnová sobota a přeplněný diář mě donutil, abych namísto toulek přírodou vyrazil do butiku Dior v pražské Pařížské ulici. Měl bych se správně kochat jarními panoramaty kdesi na jihu Čech, zatím si ale prohlížím střihy a materiály překrásných šatů, které pro tuto značku navrhl John Galliano. Pomalu se oddávám snění, jak bude v těchto modelech s lehkým náznakem hippie stylu vypadat modelka ve fashion story, kterou právě připravuji, když mě ze sladkého snu probudí zajímavý rozhovor:

„Prosím vás, máte ještě ty bílé dupačky?“ Chvíli jsem přemýšlel, jestli jsem opravdu tam, kde jsem. Pohled na mladou Češku s ultramoderním kočárkem mě přesvědčil, že nejspíš ano.

Jistě, věděl jsem, že pražský butik nabízí kolekci Baby Dior, ve které nechybí bačkůrky, dupačky ani košilky s úzkou minikravatkou ve stylu Dior Homme. Nikdy by mě však nenapadlo, že by někdo opravdu mohl své ratolesti pořídit výbavičku za cenu, která se rovná minimální měsíční mzdě v České republice, a to zejména proto, že po pár týdnech z ní miminko stejně vyroste. A co teprve, když se mimi na dupačky ublinkne!

Opravdu se vyplatí investovat peníze do něčeho takového?

Kostýmek Chanel - zabaveno Možná vás při pomyšlení na vaši hypotéku napadne, že je nehorázné pořídit si oblečení v hodnotě desetia možná i statisíců korun jen proto, abyste se cítili dobře. Jak byste se pak jednoho dne po návštěvě exekutora, ačkoliv oblečeni v kostýmku Chanel či obleku Gucci, mohli podívat svým dětem do očí!

V první chvíli jsem si pomyslel to samé. Ale když jsem se zadíval na své černé boty Kenzo, musel jsem svůj názor přehodnotit. Počáteční investice do bot byla sice o něco větší, než bych chtěl, ale od té doby, co je mám, nechodím téměř v ničem jiném. Jakékoli jiné boty by při tolika kilometrech nachozených po pražské dlažbě už dávno vycenily zuby, ale tyhle jako zázrakem stále drží. A co víc - jsou nadpozemsky pohodlné!

Módní návrháři nás několikrát ročně zásobují novými módními trendy, ale ne každý produkt s luxusní visačkou je dobrá investice. Konečně oblečení inspirované světovými přehlídkovými moly, resp. jeho kopie, si za pár měsíců můžeme tak jako tak koupit v Zaře či v Mangu. A věřte tomu, že svou funkci splní úplně stejně - vydrží jednu sezonu.

Nechme tedy extravagantní kousky lidem se zlatou kreditkou a investujme chytře: do luxusních doplňků a nadčasového oblečení. Kabelka na celý život „Luxus tkví v detailu,“ říká Ivana Rudičová, manažerka komunikace francouzské luxusní módní značky Hermés. „Ženám doporučuji investovat do kožené kabelky. Je to sázka na jistotu.“

Zapomeňte na pestré vzory, které za chvíli omrzí, a sáhněte po nestárnoucí klasice, která se hodí jak ke kostýmu, tak k džínům a sama o sobě se stává trendem. Takové kabelky mají mnohdy doživotní záruku a stávají se rodinným pokladem, který se dědí z generace na generaci.

Podobně jako kabelky jsou v ženském šatníku ceněné i boty. Když jsem toto téma probíral s make-up artistkou Markétou Šimrovou, dospěli jsme k zajímavému závěru. Markéta donedávna nechodila v ničem jiném než v látkových converskách. Před pár měsíci však od svého přítele dostala lodičky D&G na vysokánském podpatku. Doslova se do nich zamilovala a zjistila, že elegantní značkové kožené boty jsou jednou z věcí, do nichžse opravdu vyplatí investovat. Nejen že jsou krásné a pohodlné, a l e vydrží daleko déle než sebelepší conversky. Muži nejen v černém „U mužů doporučuji investici do skvělého obleku,“ shoduje se Ivana Rudičová s Romanem Šenkeříkem, jedním z majitelů pražského butiku Royale, který nabízí módu belgických návrhářů.

„U oblečení platí, že čím nižší je jeho cena, tím menší je i kvalita použitých materiálů, barviv a střihu,“ doplňuje Roman Šenkeřík. „Oblek z kvalitního materiálu se méně mačká, méně se v něm potíte a cítíte se v něm mnohem lépe, což jsou velmi důležité faktory, máte-li v obleku trávit většinu dne.“

Pokud se muž v obleku cítí dobře, pomůže mu to k daleko většímu sebevědomí, a tím pádem i k větším pracovním úspěchům. „Muži hovoří ještě pečlivě zvolenými hodinkami, kvalitní obuví a třešničkou na dortu může být i zajímavá kravata. Ta je mužovým profesním CV,“ doplňuje Ivana Rudičová.

O tom, že jsem měl před pěti lety své těžce vydělané peníze investovat spíš do kvalitního obleku než do saka z dílny pochybného obchodního řetězce, jsem se nedávno přesvědčil i já. Když jsem se vypravoval na světové finále modelingové soutěže Elite Model Look, kde bylo vyžadováno společenské oblečení, doslova jsem zaplakal. Do té doby jsem se obleku vyhýbal jako čert kříži. Z mého apartního sáčka trčelo několik nití, černá barva už nebyla opravdu černá a ani tvar saka nebyl po několika čisticích procesech takový, jaký bych si představoval. Vlastně jsem ten večer ve svém sáčku vypadal jako Quasimodo.

Hrb mi však naštěstí pomohly narovnat kvalitní kožené boty a hedvábná černá kravata, takže poprava od módní policie mě doufám nečeká, a co víc, tato skutečnost dokazuje jediné -investice do kvalitních doplňků se stoprocentně vyplatí.

Kdybych se teď mohl vrátit do butiku v Pařížské, asi bych se neudržel a na maminku, která pro dceru potřebovala dupačky Dior Baby, bych vykřikl „Stop!“. Kdyby si totiž místo dupaček koupila některou z kabelek Dior, měla by z ní radost ona a za dvacet let možná i její dcera. Ale kde budou za dvacet let ty dupačky?

Móda je tu však proto, aby lidi dělala šťastnými. A pokud vám k tomu stačí luxusní výbavička, není co řešit.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat