Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Spočítejte si emise, nabízí Čechům další kalkulačka

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Řekni mi, čím topíš, jak se stravuješ, čím jezdíš do práce, a já ti řeknu, zda se chováš šetrně k životnímu prostředí, či nikoliv. Na podobném principu je založena další z takzvaných kalkulaček uhlíkových stop člověka.

Novou ekologickou kalkulačku spustilo včera s podporou ministerstva životního prostředí hnutí Calla. Dosud nejobsáhlejší portál svého druhu v Česku nabízí lidem, aby si spočítali svou energetickou spotřebu a případně množství „svých emisí“ výrazně snížili.

Podobné kalkulačky přitom začínají v celém civilizovaném světě vznikat v rámci boje proti globálnímu oteplování jako houby po dešti. Dokonce i sami ekologové paradoxně přiznávají, že určit na základě jednoduchého výpočtu, kdo je ekolog a kdo klimatický hříšník, žádná kalkulačka zatím nedokáže.

„Česko patří s emisemi skleníkových plynů přepočtenými na hlavu mezi největší evropské škůdce,“ říká Eduard Sequens z ekologického Hnutí Calla. Protože domácnosti se podle něj podílejí na celkové energetické spotřebě v ČR až jednou čtvrtinou, jejich příspěvek k uhlíkové stopě republiky je velmi významný. A k boji proti klimatickým změnám může tedy teoreticky přispět každý, kdo zateplí svůj dům, vymění starý spotřebič za úsporný nebo třeba ujede méně kilometrů autem.

Potíž je však v tom, že podobné kalkulačky na celém světě většinou vycházejí z momentální spotřeby člověka, nikoliv z toho, kolik energie a emisí už se spotřebovalo před tím, než si člověk třeba koupil úspornou pračku či solární panel.

Některé studie tak například tvrdí, že fotovoltaický článek, který je v kalkulačkách hodnocen z hlediska šetrnosti k životnímu prostředí velmi vysoko, je ve skutečnosti škodlivější než třeba atomová elektrárna. Jaderný zdroj sice už při stavbě spotřebuje miliony tun betonu oceli a vzácných kovů, zato ale během své životnosti vyrobí nesrovnatelně více elektřiny než solární panel. A když se vezmou energetické náklady na výrobu panelu v poměru k vyrobené elektřině, vychází „emisně“ lépe právě atomová elektrárna.

Podobné je to například s nákupem úsporných spotřebičů, jako jsou nové, moderní pračky a ledničky. „Protože více než polovinu celkové energie během své životnosti spotřebuje pračka při výrobě a dopravě, lidé, kteří chtějí šetřit životní prostředí, by se měli především ptát na ekologičnost výroby, a nikoliv jen provozu,“ uvedl už dříve Rolf Frichknecht ze švýcarského výzkumného ústavu ESU-Servises.

Ústav zpracoval rozsáhlou studii ekologičnosti spotřebičů a dospěl k závěru, že pro klima je v mnoha případech nakonec mnohem výhodnější, když lidé nechají svoje staré pračky a ledničky dožít, než když je předčasně vyhodí a koupí nové, úsporné. Podobné paradoxy při hledání klimatických hříšníků v domácnostech připouští i Eduard Sequens. Zároveň ale tvrdí, že to nijak neubírá na smyslu kalkulaček uhlíkových stop. „Člověk si může porovnat svou spotřebu také s ostatními, zjistí, kde může ušetřit. A pokud chce, najde na stránkách i důležité rady k úsporám,“ tvrdí Sequens.

***

Stopa CO2 * Kalkulačka uhlíkové stopy také nabídne rady, jak své emise v domácnosti snížit. * Nejvíce energie v domácnosti spotřebujeme na vytápění, padne na ni více než polovina účtů za energii, a proto v této oblasti můžeme zároveň nejvíce ušetřit. * Spočítat svou uhlíkovou stopu si mohou Češi na stránkách www.kalkulacka.zmenaklimatu.cz.

Autor: