Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Spokojené státy

Česko

ZTRACENI V PŘEKLADU

Má-li kdo mluvit cizím jazykem, nevyhnutelně naráží na složité situace. A to každý, od náhodně osloveného trafikanta po profesionálního tlumočníka, přičemž ten druhý tápe možná relativně zřídka, ale vzhledem ke svému zaměstnání častěji než první. To, že jsme ztraceni v překladu, víme však jen někdy - zatímco jindy nic netušíme, případně právě jen tušíme a nejisti si správností svého projevu jen doufáme, že nám bude porozuměno.

Jak takové situace mohou v praxi vyznít, poznáme názorně, až když je prožijeme jaksi z protější strany - promluví-li s námi česky cizinec. Teprve pak vynikne fakt, že kdo se učí cizí jazyk, vidí v různých povrchových analogiích souvislosti, které by rodilého mluvčího ani nenapadly. Je to stejné s dětmi, které se učí svůj jazyk první, mateřský, a občas utvářejí zdánlivě kuriózní formulace.

Učil jsem kdysi česky jednoho Holanďana, a ten jednou omylem pojmenoval USA jako Spokojené státy. (Až mnohem později jsem se dozvěděl, že taková mimoděk vzniklá hříčka není žádná objevená Amerika, ba i Bohumil Hrabal ji používá. Ale ručím za Holanďana, že Hrabala v originále nečetl. A moc by mě zajímalo, co si s tím počali Hrabalovi překladatelé...) Není to však chyba tak neuvěřitelná, jak by se zdálo. Sevřeni železnou košilí zvyku na vlastní jazyk si neuvědomujeme, že právě slova spojený a spokojený jsou si mimořádně podobná, snadno zaměnitelná. Nečech mezi nimi vidí rozdíl především v tom, že jedno je delší o jakousi slabiku -ko-. My zajisté víme, že nemá žádný význam, nýbrž tu jde o pokoj versus pojení něčeho s něčím. Ale poznali byste to, být Holanďanem, třebas v češtině pokročilým?

Jindy mi nedocházelo, proč můj žák tolik dumá nad výrazem pátek. A hle: jako student jazyka často slýchal o gramatických pádech a vrtalo mu hlavou, proč je název dne v týdnu zdrobnělinou slova pád. (Připomeňme na tomto místě nesmyslnost obecně tradovaného tvrzení, že v češtině se „všechno čte tak, jak se píše“ - vždyť třeba právě slovo pád se vyslovuje pát. A s Holanďanem jsme hlavně mluvili, nepsali si.) Patří-li tedy k sobě dejme tomu pás a pásek, proč by k sobě nemohl patřit pát a pátek?

A když se náš člověk obdivuhodně naučil různé pádové koncovky, pravil: Koupil jsem si toho práška pracího. Klobouk dolů za trojí správný tvar 4. pádu pro mužský rod - jen běda, že náležitý pro jména životná, k nimž nenáleží prášek.

Co tím vším chci říct? Inu to, že obdobně vyznívající chyby zcela přirozeně děláme i my, když mluvíme cizím jazykem. A netvařme se sebejistě, že tomu tak není. Skutečnost, že gramatiku jiných jazyků třeba méně komplikují tvaroslovné koncovky, na principu věci nic nemění. Významotvornou funkci v nich zase plní jiné, o to pro nás méně obvyklé prostředky, jako je výslovnost, přízvuk, slovosled a podobně.

Onehdy mě naštvalo, když si společnost známých utahovala z přítomného cizince, který mluvil česky (a dobře, byť samozřejmě s chybami). Nebyla to totiž legrace přívětivá, nýbrž povýšenecká a plná slámy z bot. Čišelo z ní buranství vštípené dobou socialistické izolace, kdy každý cizinec u nás (stejně jako Čech v cizině) byl čímsi velmi exotickým. Kosmopolitní nálada dětí těchto lidí je tomu naštěstí sympatickým kontrastem.

Shora citované příklady znějí směšně, ale uvádím je vlastně z důvodu opačného - abychom uznali, že stejně směšní můžeme být my. A přesto: všimli jste si už někdy, jak třeba Španělé, Francouzi, Italové a kdejací další oceňují, když s nimi promluvíte - třeba místo angličtiny - po jejich?

Onehdy mě naštvalo, když si společnost známých utahovala z cizince, který mluvil česky (a dobře, byť s chybami)

O autorovi| Jan Mattuš, překladatel

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...