Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Společnost mateřství idealizuje

Česko

Filmový čtvrtek - Těhotné herečky před kamerou a napravený žoldnéř v klobouku

Režisér Francois Ozon je elegantní a šarmantní.

V křesle pařížského hotelu vypráví o svém novém filmu Útěk, o práci s herečkami a o své fascinaci mateřstvím.

* LN Vaše poslední dva filmy, Ricky a Útěk, vznikly během velmi krátké doby. Jak k tomu došlo?

Nejdřív jsem Útěk vůbec dělat nechtěl, chtěl jsem si po Rickym dát prázdniny. Ale vždycky jsem toužil natočit film o těhotenství a mateřství. A zavolala mi kamarádka herečka, která byla v šestém měsíci. Zeptal jsem se jí, jestli by do toho se mnou šla. Nakonec odmítla. Odložil jsem ten nápad na čas stranou, ale pak mi můj casting director povídá, že v Paříži jsou momentálně tři těhotné herečky. Jedna z nich byla Isabelle Carréová, která nakonec v Útěku hraje těhotnou Mousse.

* LN Kde se ve vás tahle touha točit o těhotenství vzala?

Pramení myslím z toho, že jsem nikdy těhotný nebyl a nejspíš ani nebudu. Tím je pro mě to téma tajemné, chci ho prozkoumat. A taky si myslím, že těhotná žena je velmi krásná, erotická. Ve filmech se skutečné těhotenství neobjevuje, točí se s umělými břichy. Isabelle vypadá velmi mladě, i když jí při natáčení bylo osmatřicet. Chtěl jsem natočit až skoro dokumentárně přerod dívky v ženu.

* LN Jako byste v Útěku naznačoval, že muži jsou lepší matky než ženy.

Konec je dost otevřený a ne úplně realistický, například co se týče legální stránky věci. Mě zajímalo ukázat, že ne všechny ženy musejí mít mateřský instinkt. Naše společnost mateřství idealizuje a na ženy, které se ho vzdávají, nahlíží skrz prsty. Mousse si chce dítě nechat ne kvůli němu samotnému, ale aby rebelovala proti rodině jeho otce a aby na jeho otce měla „památku“.

* LN Jak Isabellino těhotenství ovlivňovalo natáčení a ji samu? Byla třeba míň soustředěná?

Rytmus natáčení a vnitřní rytmus těhotné ženy jsou pochopitelně naprosto odlišné. Snažili jsme se jí vyjít vstříc. Nechtěla třeba točit brzo ráno nebo pozdě večer. Štáb čítal jen osm lidí, takže jsme se mohli přizpůsobit všemu. Jako filmař jsem jejího těhotenství mohl i využít: míň si uvědomovala svůj budoucí obraz na plátně, míň se kontrolovala, mohl jsem ji líp vést. Byla do značné míry opak své postavy: pořád o těhotenství mluvila.

* LN Neuvažoval jste, že byste své pracovní tempo zpomalil?

Ne. Naznačujete mi, že bych měl? (smích) Pracuju v přirozeném rytmu. Když něco můžu udělat, tak to udělám. Kdybych nemusel dávat rozhovory, natočím toho ještě víc.

* LN Pracujete teď na něčem?

Ano. Natáčení už skončilo, film by měl být hotový koncem roku. Jde o komedii, takže už žádné smrti, drogy a tak. Je to adaptace divadelní hry, velmi francouzská věc. Trochu jako mých 8 žen, s tím rozdílem, že to je političtější. Hlavní role hrají Catherine Deneuveová a Gérard Depardieu.

* LNV 8 ženách jste natáčel s herečkami staršími i mladšími, slavnými i méně známými. Jak se vám dařilo takový ansámbl „ukočírovat“?

Každá z nich byla jiná. Je těžké přizpůsobit se všem, ale zkrátka jsme museli táhnout za jeden provaz. Nebyla mezi nimi vzájemná rivalita, zápasily spolu, jen co se týče jejich vztahu ke mně. Každá chtěla být mou nejoblíbenější, ale já se snažil zůstat neutrální.

* LN Ve svých filmech průběžně sledujete velká témata jako narození, smrt, nemožnost vztahů...

Nemám kariéru naplánovanou, nejsem jako Rohmer nebo Kieślowski, pracuju instinktivněji. Jak jsem říkal, zrovna tenhle film odstartovala ta kamarádka. Věci si najdou svoji cestu, když přijde jejich čas. Každý má nějaký oblíbený okruh témat a já je v sobě nechávám zrát.

* LN Točíte nejrůznější žánry, komedie i dramata. Na jaké filmy se díváte sám?

Nemám zvláštní preference. Zvládám všechny filmy, pokud jsou dobré. Když jsem byl mladší, nevadilo mi koukat se i na špatné filmy, protože jsem si mohl říkat, jak bych to sám natočil líp. Teď už mě to nebaví. Hodně mám rád evropské režiséry, kteří odešli do Hollywoodu kvůli druhé světové válce: Ernsta Lubitsche, Fritze Langa, Billyho Wildera a další.

lidovky.cz

Nezkrácený rozhovor najdete na

* www.lidovky.cz/kultura

Autor: