Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spoléhal na Obamu, teď bojuje o místo

Česko

WASHINGTON Za osmnáct let bezproblémové vojenské kariéry u amerického letectva byl devětkrát vyznamenán medailí za vynikající službu, z toho jednou šlo dokonce o ocenění za hrdinství, když se v roce 2003 Američané zmocnili mezinárodního letiště v Bagdádu.

O homosexuální orientaci vojenského pilota Victora Fehrenbacha se jeho nadřízení dozvěděli neoficiálním způsobem „od známých“. Podplukovník spoléhal na předvolební slib Baracka Obamy o zrušení zákona zvaného „neptej se, neříkej“, nyní však trne, zda prezident k jeho naplnění přistoupí včas a zda jej tak ochrání před vyhazovem z armády.

Doposud byl Fehrenbach odhodlán překlenout nepříjemné období, než se vládě podaří zrušit zákon, kterým americká armáda nutí gaye a lesbičky držet svou sexuální orientaci v tajnosti. Nyní však své odhodlání ztrácí.

„Prezident Obama zažil diskriminaci z první ruky, a tak jsem měl v jeho sliby velkou důvěru,“ uvedl podplukovník v pořadu televizní stanice MSNBC. „Řekl jsem si: Dobrá, tomuhle se dokážu postavit – v lednu snad Obamu inaugurují a pak už na tom přestane záležet. Ale to se nestalo,“ dodal.

Podle právní organizace, která se zabývá případy diskriminace homosexuálně orientovaných členů americké armády (SLDN), bylo jen od doby, kdy Obama nastoupil do prezidentské funkce, z vojenské služby propuštěno více než dvě stě gayů a lesbiček.

Devětatřicetiletý plukovník Fehrenbach se ale ještě nevzdává. „Budu bojovat v uniformě i bez ní,“ prohlásil. „Přísahal jsem, že budu chránit Ústavu Spojených států, a tak mi nezbývá, než mluvit nahlas a bojovat, dokud nebude zákon „neptej se, neříkej“ zrušen. Takové zacházení je totiž protiústavní. Popírá ústavní právo na soukromí,“ dodal.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...