Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Spolková republika zvuků a hluků

Česko

Festival německého filmu Das Filmfest letos uvedl hudební sekci Musicmania

Po zrušení jediného českého festivalu zaměřeného na hudbu a film (MOFFOM) nám zbývají hudební sekce filmových festivalů. Dramaturgům to naštěstí dochází a po povedené Hudební Odyseji publicisty Pavla Klusáka na Filmovém festivalu v Karlových Varech se ani Das Filmfest nenechal zahanbit. V letošní sekci Musikmania se představilo sedm německých hudebních filmů, z nichž většina byla již oceněna na známých zahraničních festivalech.

K nejzajímavějším snímkům rozhodně patřil dokument Bödälä – Dance the Rhythm. Režisérka Gitty Gsellová se zamilovala do lidového tance Bödälä a Gäurlen, který se tančí ve středním Švýcarsku. Ukazuje venkovské tancovačky a slavnosti plné krojů, piva a lokálních hudebníků či soutěží v tanci nebo o nejhezčí krávu. Zachycuje nejprostší radost z tance, ať už je to na ráhnech ve stodole, na trávě kluzké ranní rosou nebo na parketu regionálních soutěží. Drsný kontrast pak představují mezinárodní soutěže v irském tanci, kde se radost z pohybu mění v tvrdý každodenní dril zaměřený na pár minut excelentního výkonu uniformní sestavy před porotou. Nejzajímavější momenty dokumentu jsou rozhodně záběry, ve kterých nová generace tanečníků proměňuje tradici „dupání“ ve svérázný umělecký svět a vy nevěříte vlastním očím, jak nečekaně kreativně lze zacházet se svým tělem. Film ukazuje, jak se cesty lokální tradice v globálním světě stáčejí různými směry, ale zejména jak vášeň pro tanec, může být pro někoho nejsmysluplnější náplní života.

Milenci zvuku Podobně vyznívá i další snímek – Pianomania, který byl bezesporu vrcholem celé hudební sekce. Dokument, který odkrývá 13. komnatu klavírní virtuozity a zvukové magie, byl oceněný už na mezinárodních festivalech. Křehký příběh špičkového zvukového technika Stefana Knüpfera, jehož vášeň pro práci je téměř fyzicky citelná, je zvukovou i vizuální symfonií o zákulisí prestižních klavírních koncertů a nahrávek, jež běžnému divákovi zůstává utajené.

Režiséři Robert Cibis a Lilian Franck protagonistu nezpovídají, pouze ho tiše sledují. Snímek ctí čistou a jednoduchou kompozici, která dává vyniknout detailům každodenní práce, která se nikdy nestává rutinou. Knüpferova péče věnovaná špičkovým nástrojům je až dojemná a vy podléháte spolu s ním nervozitě, jestli opravdu nová kladívka do klavíru budou mít ten správně otevřený tón. Pianomania vzdává hold barvitosti akustického zvuku a mimoděk připomíná, že původní kvalita hudby neokleštěná do podoby dnešních mp3 je rarita, na kterou jsme v naší době digitálně modifikovaného zvuku už skoro zapomněli.

O něco podobného se pokoušel i snímek Sounds and Silence, ale tenhle pokus nevyšel. Výsledkem byl plochý a neosobní dokument o producentské práci Manfreda Eichera z vydavatelství ECM, který je sice nakrmený exotickými místy a známými jmény (Arvo Pärt, Jan Garbarek, Marylin Mazur, ...), ale také nicneříkajícími rozhovory. Další dva uvedené filmy v sekci Musicmania mají jedno společné, a to situaci imigrantů v německém velkoměstě, které sice nabízí novou budoucnost, ale také spoustu nebezpečných zakopnutí.

Neukölln Unlimited je mapováním života pětičlenné arabské rodiny, kterou opustil otec a matka nemá povolení k práci. Hlavní linií dokumentu je neutuchající boj tří nejstarších sourozenců za prodloužení povolení k pobytu, traumatické vzpomínky na vyhoštění zpět do „vlasti“, ve které nikdy nebyli, boj se stereotypy, ale i s vlastní arabskou identitou v době puberty.

Závěrečnou třešničkou na dortu byl film Soul Kitchen, který se do sekce Musicmania spíš zatoulal, než že by tam vyloženě patřil. Přesto si tento oceňovaný snímek tureckého režiséra Fatiha Akina každopádně zasloužil české uvedení. Příběh roztomilého smolaře Zinose Kazantzakise, řeckého přistěhovalce, kterému se ze smradlavé špeluňky na hamburském předměstí podaří vytvořit hudební klub, je svěží film, který víc než o hudbě mluví o zoufalé snaze přežít za každých okolností.

O autorovi| LENKA MORÁVKOVÁ, Autorka je hudební publicistka

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!