Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Spoluúčast pacientů se zvýší jen málo, říká Heger

Evropa

  15:49
PRAHA - Růst spoluúčasti pacientů je až posledním krokem reformy, ta začne u zdravotních pojišťoven. Nyní je spoluúčast 17 procent a neměla by překročit 20 procent, řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce v ČT ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Uvedl také, že v balíku 25 reformních zákonů bude i to, že špatně hospodařící pojišťovny se budou muset sloučit. Chce konkurenci pojišťoven, lépe se tak využijí peníze.

"Já bych velmi rád ujistil pacienty, že ve třech rozích trojúhelníku, kde se pohybují pojišťovny, zdravotníci a pacienti, bude reformní důraz kladen v první řadě na pojišťovny a na způsob poskytování zdravotní péče a efektivitu celého systému. Navyšování spoluúčasti bude zcela určitě až to poslední," řekl Heger.

Poplatky ve zdravotnictví:


Na spoluúčast opatrně
"Velmi, velmi opatrně" se podle něj staví ke zvyšování spoluúčasti řada lidí ve vládní koalici. Vláda ve středu projedná první z Hegerových návrhů, v novele zákona o veřejném zdravotním pojištění zvyšuje platbu za den v nemocnici z 60 na 100 korun a 30 korun za položku na receptu bude za celý recept.

Spoluúčast je nyní vázána především na regulační poplatky u lékaře, v nemocnici, na pohotovosti a v lékárně, loni tak pacienti vydali zhruba pět miliard korun. Další velkou složkou jsou platby pacientů za zubní péči.

Cestu do lázní z vlastní kapsy
"My bychom byli ochotní mírně zvyšovat věci, jako je spolupodíl pacientů na lázeňské péči. Možná bude připuštěna diskuse i o tom, aby si pacienti připlatili nějakou mírnou částku na dopravě," naznačil další směr ministr.

Podle něj v 17procentní spoluúčasti jsou i věci do značné míry "pochybné", například léky, které si kupují pacienti sami. Mezi léky ale je podle ministra mnoho takových, které jsou "hrubě ovlivněny reklamou a nejsou příliš účinné", proto je také zdravotní pojištění nehradí.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Důraz na prevenci
"Takže součástí reforem by měla být i výchova pacientů, aby spíše na svém zdraví pracovali bezplatně a žili zdravým způsobem života, než si kupovali léky a doplňky stravy, které k ničemu nejsou," řekl ministr.

Podle stínového ministra zdravotnictví ČSSD Davida Ratha spoluúčast pacientů za poslední čtyři roky stoupla téměř na dvojnásobek, přitom pacienti nedostávají víc péče. "Většina lidí se cítí podvedena, platí víc, ale víc za to nemají," řekl. Heger řekl, že v řadě zemí EU platí pacienti 25 procent, až k této cifře on neplánuje jít.

Čtěte také:

Rath mění názor
Rath jako sociální demokrat odmítá zvyšování spoluúčasti a plánovaný růst regulačních poplatků. Heger mu připomněl, že jako "mladý", když vedl lékařskou komoru, se růstu spoluúčasti nebránil a o reformě říkal, že pacienty musí "bolet", jinak nepřestanou zneužívat péči.

Heger doplnil, že zásadní pro koalici je zachovat solidaritu a ochránit lidi s nižšími příjmy ročním limitem plateb. Pojistné se navyšovat nebude a stát nezvýší platby za státní pojištěnce. Peníze je nutno hledat uvnitř systému, například omezit ve zdravotnictví korupční nákupy.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...