Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Takový novodobý Hitler, napadl Okamura Bartoška. Lidovec si na něj stěžuje

Tomio Okamura (SPD) na mimořádné schůzi Sněmovny svolané z koaličního podnětu ke druhému čtení uzákonění možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině. (9. května 2024) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Vztahy mezi šéfem SPD Tomio Okamurou a lidovci jsou dlouhodobě napjaté. Místopředseda Sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek si teď nechce nechat líbit to, že ho Okamura u řečnického pultu označil za novodobého Hitlera. Chce, aby výrok šéfa SPD řešil mandátový a imunitní výbor Sněmovny a zahájil s Okamurou disciplinární řízení.
  11:47

„Napravme politickou kulturu. Původně jsem chtěl urážky od Tomia Okamury řešit soudně, po rozvaze je hodlám řešit na půdě Sněmovny. Navrhuji proti němu disciplinární řízení v mandátovém a imunitním výboru. Jde o nastavení hranice, jaké chování budeme, či nebudeme tolerovat ve veřejné diskusi. Nenávistné vyjadřování poškozuje nás všechny,“ oznámil Bartošek na sociální síti X.

Do místopředsedy lidovců a Sněmovny se Okamura pustil při projednávání návrhu pětikoalice umožnit českým občanům v zahraničí korespondenční volbu, tedy poslat hlas poštou.

Okamura nejprve tvrdil, že Bartošek je odborník na to podsouvat mu vždy nějaké výmysly a lži. „V minulém volebním období mě chtěl politicky zlikvidovat, takový novodobý Hitler je to taky, jako jo. Mně tak připadá vždycky ta jeho dikce. A mně třeba voliči píšou často, že ještě knírek dát, a je to jako úplně ta dikce,“ prohlásil doslova 9. května Tomio Okamura ve svém více než dvouhodinovém proslovu.

Okamura také tvrdil, že Bartošek dělal vůči SPD v minulém volebním období „pogromy“ a že kvůli němu musel čelit desítce trestních oznámení.

Mandátový a imunitní výbor se bude podnětem Bartoška zabývat v úterý.

V chování Okamury vidí místopředseda Sněmovny Bartošek porušení jednacího řádu Sněmovny, včetně doporučení, jak by se poslanci měli u pultíku chovat. Výstupem disciplinárního řízení by podle něj měla být veřejná omluva lídra SPD a přiměřená finanční náhrada škody utrpěné dehonestujícími výroky.

V disciplinárním řízení může výbor uložit pokutu do výše měsíčního poslaneckého platu, omluvu nebo i obojí.

Měl by se Okamura za svá slova Bartoškovi omluvit?

celkem hlasů: 502

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 31. května 2024. Anketa je uzavřena.

Ne297
Ano197
Nevím / Je mi to jedno8

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!