Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Spor nekončí. Farmářka ochořela

Česko

Šestnáctiletý spor Ludmily Havránkové se státem se měl včera uzavřít podpisem smluv o směně pozemků. Farmářka ale nepřišla

PRAHA Včerejšek měl být památným dnem. Ve čtvrtek 24. června 2010 měl totiž skončit šestnáctiletý spor východočeské farmářky Ludmily Havránkové se státem o parcely pod dálnicí D11. Přetahovaná, která už roky zdržuje dostavbu zmíněné dálnice do Hradce Králové, však opět neskončila.

Havránková totiž v den podpisu smluv o předem dohodnuté směně parcel onemocněla, a listiny jsou tak bez její signatury neplatné. Včerejšek byl navíc posledním termínem, dokdy musely být smlouvy stvrzeny. Jinak hrozí, že se vláda vrátí k původnímu scénáři vyvlastnění. Co se bude dít teď, zatím nikdo neví. Ministerstvo dopravy uvažuje, že by vyjednávači vyrazili přímo za Havránkovou, s níž by smlouvy podepsali. Druhou možností je odsun konečného termínu na jiné datum. Třetí variantou pak návrat k vyvlastnění parcel. Nejpravděpodobnějším řešením je nyní odklad termínu. „Požádali jsme druhou stranu o sdělení náhradního termínu a budeme informovat vládu. O následcích odkladu nechci nyní spekulovat,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Havránková si v poslední době několikrát stěžovala, že ji vleklý spor značně vyčerpává. Vadila jí především údajná arogance státních vyjednávačů. A není sama, která se s tímto povýšeným jednáním úředníků setkala. To potvrdí téměř každý, kdo se se státem přel o svou půdu kvůli silničnímu tahu.

Arogance vyjednávačů je jedinou věcí, která tyto jinak naprosto rozdílné případy spojuje. Mluví o ní například Martin Sumec z Javorníku na Jesenicku. Dům, v němž bydlel, stál v cestě obchvatu města a úředníci mu nabídli odkup nemovitosti. „Cena byla příliš nízká. Nepořídili bychom za ni ani nový dům. Někteří vyjednávači se navíc chovali jako za komunistů. Ve stylu - my to potřebujeme, tak vám to vezmeme,“ vzpomíná Sumec, kterého nakonec zachránila Javornická radnice. Ta totiž pro rodinu našla náhradní dům, a stavba obchvatu se tak nyní zdržuje už jen kvůli nedostatku peněz na jeho výstavbu. „Vyjednávači docílili toho, že lidi akorát naštvali. Obchvatu bychom se nikdy nedočkali, kdybychom se do věci nevložili,“ říká starosta Javorníku Jiří Jura.

Značná arogance státních vyjednávačů prý provázela také spory o pozemek rodiny Jirouškových z České Skalice. Jejich nevykoupená parcela léta zdržovala dostavbu obchvatu města. Jirouškovi po sedmiletém sporu kývli na výkupní cenu 15 milionů korun.

Nyní odmítají komunikovat s médii. Ta totiž viní z toho, že rozpoutala nenávistnou kampaň, kvůli níž se teď s rodinou ve městě téměř nikdo nebaví.

Ministerstvo dopravy ani Ředitelství silnic a dálnic o žádné aroganci vyjednávačů nic nevědí. „Nikdo si nám nikdy na nevhodné chování vyjednávačů nestěžoval. Nemáme o tom žádné zprávy,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

***

LUDMILA HAVRÁNKOVÁ VS. STÁT: ŠESTNÁCT LET TAHANIC O POZEMKY

1992 / Ludmila Havránková získala v restituci parcely pod budoucím pokračováním dálnice 1993 / Vláda rozhodla, že dálnice jsou prioritní stavbou, a pozemky pro ně půjdou tedy vyvlastňovat 2002 / rozhodlo se o prodloužení dálnice D11 z Poděbrad do Hradce Králové 2004 / Havránková nabídla své pozemky k odkupu, stát však nereagoval 2006 až 2007 / Farmářka se se státem poprvé dohodla na směně pozemků: za svých 10 hektarů měla dostat 253 hektarů polí severozápadně od Hradce 2008 / Topolánkova vláda dohodu odsouhlasila

2009 / Ministři dohodnutou směnu zamítli a farmářce nabídli doplatek 46 milionů, což Havránková odmítla, neboť chce pozemky k hospodaření / Ministr dopravy Gustav Slamečka rozhodl posunout sjezd z dálnice severněji, aby neležel na polích Havránkové; ministerstvo tak náhle potřebovalo jen tři hektary pozemků, a ne deset 2010 / Fischerova vláda, která případ přebrala pod svoji kompetenci, přišla s návrhem smlouvy o výměně tří hektarů pod dálnicí za tři hektary v okolí; dalších 130 hektarů by Havránková dostala do pronájmu

květen 2010 / Dohoda o směně padla, když vláda rozhodla o vyvlastnění Havránkové (důvodem byla údajná nedohoda s její sestrou Jaroslavou Štrosovou, spoluvlastnící jednu z malých parcel pod dálnicí) červen / Štrosová souhlasila s výměnou pozemku, a vláda tak na 14 dní pozdržela platnost vyvlastnění 21. červen / Obě sestry parafovaly smlouvy a vláda dala tři dny na jejich podepsání a konec vleklého sporu 24. červen / Havránková v den podpisu smluv onemocněla a její neúčast může znamenat návrat k vyvlastnění

Spor s Havránkovou stál za poslední tři roky asi 7 milionů korun

DALŠÍ DLOUHÉ SPORY * Obchvat České Skalice (2002-2009) Rodina Jirouškových vedla se státem spor o své pozemky, které stály v cestě dokončení obchvatu města. Dostavbě 380 metrů komunikace bránila sběrna surovin stojící na pozemcích Jirouškových. Zástupci obou stran se dohodli loni v dubnu, kdy rodina přijala kompenzaci ve výši 15 milionů korun. * Obchvat Javorníku (2003-2009) Rodina Hammerových odmítla za minimální vyhláškovou cenu odprodat část své zahrady před domem, protože by jim obchvat vedl jen metr od domu. Jesenický městský úřad loni v lednu rozhodl o vyvlastnění pozemku a ŘSD vyplatilo rodině více než milion korun. * Výstavba továrny firmy Philips v Hranicích na Moravě (2000-2001) Markéta Regecová z Hranic na Moravě vlastnila v prostoru, kde měla vzniknout továrna LG. Philips Displays, hektarový pozemek. S prodejem nejdřív souhlasila a hranická radnice s ní podepsala předběžnou smlouvu. Ve smlouvě však chyběl údaj o ceně. Regecová proto místo 200 korun za čtvereční metr, nabízených městem, požadovala 1500 korun. Město jí hrozilo vyvlastněním a soudy, nakonec se do sporu vložil investor. Regecová nakonec svůj pozemek v roce 2001 prodala za 5,2 milionu korun.

Autor: