Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Spor o čínské „strážce ohně“

Česko

Přítomnost příslušníků polovojenských sil při putování pochodně vyvolala rozruch. MOV přístup Číny hájí

LONDÝN/PRAHA Čínská vládní propaganda o nich mluví jako o udatných ochráncích pořádku, kteří denně uběhnou až 50 km a svojí „fyzičkou“ se vyrovnají profesionálním atletům. Jejich hlavním cílem je prý strážit olympijský oheň. V Británii, kde se zapletli do potyček s demonstranty a údajně i místními policisty, je v lepším případě nazývali „muži v modrém“, ale také „roboti“ či „gangsteři“. A včera se přítomností tajemných mužů, které čekala další směna v San Francisku, zabýval i Mezinárodní olympijský výbor (MOV).

Přítomnost urostlých Číňanů v modro-bílých sportovních úborech nevyvolávala žádný rozruch -dokud se během pouti olympijského ohně nestrhly potyčky s demonstranty. Organizátoři o nich zpočátku mluvili jako o dobrovolnících, nyní ale vyšlo najevo, že jde o pečlivě vybrané a vyškolené profesionály. Jak včera napsal deník The Financial Times, jedná se o příslušníky Lidové ozbrojené policie - čínských polovojenských jednotek, jejichž úkolem je kromě jiného potlačování demonstrací - mimo jiné v Tibetu. Celkem 30 jich bylo vycvičeno pro doprovázení olympijského ohně během jeho putování světem, dalších 40 jich má chránit pochodeň doma v Číně.

Sousto pro britskou opozici Podle nejmenovaného západního znalce čínských bezpečnostních sil, kterého citovala agentura AFP, je hlavní náplní těchto sil právě tlumení nepokojů. „Je to odnož armády zabývající se bezpečností a udržováním veřejného pořádku, žádná elitní jednotka,“ uvedl. MOV každopádně v jejich přítomnosti žádný problém nevidí. „Doprovod pochodně je vždy zajišťován organizátory her. Na tom není nic nezvyklého,“ prohlásila včera mluvčí MOV Giselle Daviesová.

Čínské úřady se na jednu stranu chlubí fyzičkou urostlých strážců, zároveň ale zdůrazňují, že mají i školení jiného rázu. Především musejí umět uchovávat olympijský oheň v přenosných lucernách a zapalovat od nich pochodně. Podle deníku The Independent u ohně bdí vždy tři strážci - a to i v noci či během letecké přepravy.

Od londýnské zastávky ovšem ochrana pochodně spočívá i v potyčkách s demonstranty. Britská vláda se proto stala terčem kritiky opozičních konzervativců. „Kdo z britské vlády schválil jejich přítomnost a jakým způsobem byli prověřeni?“ napsal podle deníku The Times stínový ministr vnitra David Davis šéfce resortu Jacqui Smithové. A poukázal na to, že tajemní Číňané v modro-bílých sportovních soupravách se objevili i na záběrech společně s britským premiérem Gordonem Brownem.

Žádné servítky si pak vůči čínským strážcům nebral někdejší slavný běžec a šéf příprav budoucí olympiády v Londýně Sebastian Coe. O mužích v modro-bílých soupravách mluvil jako o „gangsterech“. A moderátorka Konnie Huqová, které se jeden z demonstrantů pokusil pochodeň vytrhnout, je zase nazvala „roboty“, kteří jen vydávali příkazy jako „běž“ či „stůj“.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: