20. srpna 2016 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spor o fotografii, kde byl ‚zabit‘ Hollanův syn. Škola se do toho nemá míchat, míní zastupitel

Fotomontáž zastupitele Viktora Lošťáka proti Matěji Hollanovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotomontáž zastupitele Viktora Lošťáka proti Matěji Hollanovi. | foto: Facebook Viktora LošťákaReprofoto

PRAHA/BRNO Pro politické fotomontáže s Hollanem jste zneužil naše fotky, stáhněte je, pohrozila Masarykova univerzita brněnskému zastupiteli Viktoru Lošťákovi. Ten vytvořil plakát, který hlásal, že syn Matěje Hollana byl zabit teroristy. Jednalo se o reakci na Hollanův prouprchlický postoj.

„Syn Matěje Hollana (hnutí Žít Brno) byl zavražděn teroristy,“ hlásal plakát, který zatáhl zastupitele městské části Brno-Bystrc Viktora Lošťáka (Bezp.) do autorského sporu. Politik totiž v koláži použil fotku, ke které má právo Masarykova univerzita a ta se začala svého práva domáhat. Pokud zastupitel koláž nestáhne do sedmi dnů, hrozí, že povolá právníky.

Lošťák v tom ale vidí předvolební boj. „Především mě zaráží, že se škola angažuje do politického sporu. Je tu politik, který něco dělá a pak je tu jeho kritik, což jsem já. Dělám koláže a to je jeden z tradičních způsobů politického boje. Nyní do toho vstupuje škola, která se mi snaží v kritice přes autorská práva zabránit. Měla by být neutrální,“ míní zastupitel.

Podle univerzity ale vůbec nejde o politiku. Fotografie vyšla v roce 2013 v akademickém časopise Absolvent. V té době navíc neměl Hollan žádnou politickou funkci. „Ten časopis je určen naším absolventům a vydává se jednou ročně. Je tam seriál, kde hledáme lidi a fotíme víc generací vedle sebe,“ popsala mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Lošťák už nějakou dobu tvoří fotomontáže proti aktivistům a politikům, kteří obhajují přijímání uprchlíků ze Sýrie do Česka. Zastupitel ale toto jednání považuje za nebezpečné a v kolážích pak tyto lidi uvádí jako oběti při teroristických útocích, či jako v případě Hollana, že přišel o své dítě.

Fotomontáž zastupitele Viktora Lošťáka proti aktivistům a politikům.

Fotomontáž zastupitele Viktora Lošťáka proti aktivistům a politikům.

„Chci, ať to Hollana urazí. Chci je urážet, chci je deptat, chci je politicky zlikvidovat. Myslíte, že to dělám proto, abych se pobavil? Je to jeden z tisíce kroků,“ zdůvodnil dříve své jednání Lošťák, který se objevil v čele jihomoravské kandidátky nově založené „ryze pravicové“ strany Svoboda a síla.

Protiúder aktivistů

Lošťákova aktivita ale pobouřila aktivistku Evu Zahradníčkovou, která se objevila na jedné z fotografií. „On z nás neudělal oběti, ale viníky, což samozřejmě kategoricky odmítám. Navíc tím ohrozil bezpečnost mé rodiny. Pan Lošťák je známý xenofob a myslím, že takový člověk nepatří do politiky a ani té regionální,“ tvrdí.

Zahradníčková chce prý podat na Lošťáka trestní oznámení, zda ale tak již učinila, prozradit nechtěla. „Trestní oznámení beru jako svoji osobní aktivitu. Nechci tímto počinem tomuto pánovi napomáhat v jeho zviditelňování,“ odpověděla vyhýbavě.

Uskupení Síla a demokracie je podle prohlášení na svých stránkách tvrdě proti migraci. „Řekněme ne imigraci. Bude to věcné ne, jehož smyslem je vypjatou situaci uklidnit, ne přilít olej do ohně stále vyhrocenějšího sporu,“ deklaruje na webové prezentaci.

Stejně tak se skepticky staví k zákonům proti nenávisti. „Žádáme plnou svobodu slova. Zákony proti ‚nenávisti‘ nesmí být zneužívány k omezování svobody slova. Skutečná demokracie nesmí občanům nasazovat náhubek,“ píše se na stránkách uskupení.

Zastupitel Lošťák se také v minulosti objevil jako řečník na jedné z demonstrací xenofobního hnutí Islám v České republice nechceme. Do zastupitelstva městské části Brno-Bystrc se dostal v roce 2014.

jzlJakub Zelenka