Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spor o Jeseníky pokračuje

Česko

Příznivci i odpůrci se sejdou – své názory si vymění v jesenickém divadle

JESENÍKY Ochránci přírody řeší, jak udělat z části Jeseníků národní park s nejvyšší možnou ochranou přírody a neublížit přitom turistickému ruchu ani lidem.

„Chceme ukázat, že jde jít i jiným modelem, než funguje v Krkonoších či na Šumavě, jejichž problémy odpůrci často argumentují,“ připomíná Ondřej Bačík z petičního výboru za zpřísnění ochrany přírody v Jeseníkách. „Chceme vzít pozitivní inspirace, které fungují, a aplikovat je tady se zohledněním specifik Jeseníků,“ připomíná.

Příští týden se uskuteční historicky největší veřejné setkání všech, kterých by se změna mohla dotknout. Bude to první takové veřejné jednání. Přijet by na ně měl do Jeseníku například náměstek ministryně životního prostředí Tomáš Rothröckl, který před nástupem do funkce řídil zatím jediný národní park na Moravě – Podyjí. Organizátoři ale pozvali také zástupce Lesů ČR, radnic a krajů, očekávají i odpůrce plánu z některých radnic.

Bude o nás rozhodovat někdo úplně jiný, tvrdí odpůrci Diskuse má totiž i další aspekt – někteří lidé z regionu se stavějí zásadně proti. Tamní Sdružení cestovního ruchu Jeseníky, jehož členy jsou i představitelé měst, zpochybňuje změnu a někteří jeho členové oficiálně požádali ministerstvo životního prostředí, aby o zřízení parku vůbec neuvažovalo.

Předseda Sdružení cestovního ruchu Zdeněk Zerzáň tvrdí, že je dostačující, pokud jsou hory chráněnou krajinnou oblastí. Pokud vznikne Správa Národního parku Jeseníky, podřízená ministerstvu životního prostředí, bude se podle Zerzáně „vymykat demokratické kontrole volených regionálních orgánů“. Správa má totiž pro park mimořádné pravomoci.

Příznivci však upozorňují, že park podle všech návrhů zahrnuje jen vnitřní část nejvyšších hor na Moravě a ve Slezsku, asi čtvrtinu plochy nynější CHKO – zbytek by zůstal v současné podobě. Národní park by zahrnul oblasti od rašeliniště Skřítek přes hlavní vrcholy k Obřím skalám, tedy včetně diskutovaného lyžařského areálu Ovčárna a Pradědu. „Bráno obecně, jako národní park by mohl přilákat ještě více návštěvníků, ale zejména by muselo putovat více peněz na jeho ochranu. Nepočítá se s žádným omezením například u tras pro turisty,“ připomíná Bačík. Krkonošský národní park je proti Jeseníkům poloviční, ale rozpočet i počet lidí zabývajících se ochranou přírody či turistikou jsou řádově vyšší. Park: jedno z témat pro podzimní volby Některé obce jsou již nyní jednoznačně pro, další váhají. Téma vzniku parku bude podle všeho i jedním z motivů podzimních komunálních voleb. Čas mají – ministerstvo životního prostředí má za prioritu vytvoření podobného parku na Křivoklátsku. Teprve potom se naplno vrhne na zákon o Jeseníkách.

Status národního parku měly v ČR dlouho pouze Krkonoše (od roku 1963). Od roku 1991 jím jsou i Šumava a jediný moravský park Podyjí, před deseti lety na seznam přibylo České Švýcarsko.

***

Diskuse Jesenické fórum bude „u Bezruče“

Historicky největší veřejná diskuse o vytvoření Národního parku Jeseníky se má uskutečnit v pondělí 26. 4. v 17 hodin v Divadle Petra Bezruče v Jeseníku. Pořádá ho tamní radnice a Hnutí Brontosaurus Jeseníky, k dispozici by měly být čerstvé analýzy výhod a nevýhod přeměny části chráněné krajinné oblasti v národní park. Na otázky přijedou odpovídat i zástupci ostatních národních parků, ale také místní podnikatelé či zástupci míst, kteří se zpřísněním ochrany přírody nesouhlasí.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...