Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spor o poplatky umlčel Pochod fotbalistů

Česko

MOSKVA Pochod fotbalistů, který už po sedm desetiletí předchází utkáním na ruských stadionech, zmlkne. Důvodem je spor o poplatky za dílo legendárního skladatele Matveje Blantěra. Fotbalový i autorský svaz, které spor vedou, se za to dočkaly pořádné porce kritiky. „Sovětské dědictví stále láká lovce, kteří chtějí vydělat na tom, co nestvořili,“ napsal včera na titulní straně list Izvestija.

Blantěr během svého dlouhého života (1903-1990) složil na dvě tisícovky písní a filmových melodií, z nichž dodnes živá je píseň Kaťuša - a Pochod fotbalistů. Obě skladby složil v roce 1938. V druhém případě tak prý učinil na žádost přítele, rozhlasového komentátora, kterému se nezdálo, že hráči vybíhají na trávník jen za potlesku tribun. Do těchto časů se má ruský fotbal vrátit už při pátečním zápasu první ligy mezi Chimki Moskva a Saturnem.

„Když jsme psali žádost, tak jsme důraz na Pochod fotbalistů vůbec nekladli. První liga by s námi měla uzavřít dohodu na všechnu hudbu, která zní během zápasů,“ hájí se šéf autorského svazu Oleg Patrin.

Ruské zákony umožňují inkasovat poplatky za autorská práva ještě 70 let po smrti - a Blantěr zemřel před necelými dvěma desetiletími. Poplatky ze stadionů za marš by připadly jeho vnučce, která žije v Itálii. „Rusové si ještě nezvykli, že za používání cizí hudby je nutné platit, ale naše země postupně otevírá oči vůči mnoha věcem,“ dodal Patrin.

Autorský svaz na poplatcích za hudební díla loni vybral přes dvě miliardy rublů (skoro 1,2 miliardy korun). U fotbalu byl ochoten slevit a inkasovat pouze 0,2 procenta z tržeb za vstupenky na stadiony, namísto obvyklých dvou procent. Ale fotbaloví činovníci si postavili hlavu a rozhodli se raději nic nehrát a nic neplatit.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...