Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Spor o vilu začíná znovu

Česko

Tugendhat - Odklady oprav se táhnou už čtyři roky

BRNO O rekonstrukci funkcionalistické vily Tugendhat budou znovu rozhodovat brněnští radní. Zopakují si pozici, v jaké byli jejich předchůdci v roce 2004 a která vyvrcholila sérií soudních sporů. Není jasné kdy a jak se zachovají.

Předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina jim včera vzkázal, že teoreticky mohou celou soutěž zrušit, protože to její pravidla i po čtyřech letech umožňují. Architekt Jan Sapák, jehož tým v ní skončil na druhém místě, to však nevidí jako správné. „Soudy jasně řekly, že první tým vypadl, měli by pokračovat s těmi, které zůstaly. Jiná cesta už není možná,“ řekl.

Právě Sapák včera slavil dvojí vítězství. Nejprve vyhrál soudní spor, v němž ho žalovali projektanti ze sdružení kolem firmy Omnia za jeho kritické výroky, potom vyslechl Pecinovu zprávu. Antimonopolní úřad musel podle verdiktu krajského i Nejvyššího správního soudu zrušit výsledky výběrového řízení na projektanta z roku 2004 a nechat brněnský magistrát znovu vybírat projektanta obnovy vily.

Radní, ač si nechali zpracovat již dvě analýzy dalšího postupu, včera oznámili, že počkají na Pecinův dopis a nechají si zpracovat další právní rozbor. Ve hře je totiž mimo jiné osm milionů korun, které radnice poslala na účet tehdejšího vítěze, firmy Omnia, za již připravený projekt. Právníci musejí říci, zda existuje šance získat alespoň část peněz zpět do městské pokladny. Také teoreticky mohou doporučit se proti verdiktu odvolat a pokračovat podle hotového projektu.

Problémem je samotný stav vily. Její opravy měly začít již před třemi lety a již tehdy odborníci upozorňovali, že každý odklad památku zapsanou na Seznamu světového dědictví UNESCO ohrožuje. Do některých částí budovy zatéká, prostor pod monumentálním zahradním schodištěm již muselo Muzeum města Brna vyklidit, protože jsou v něm obří pukliny. Týmy Omnie a Sapáka se přitom rozcházejí také v názoru, nakolik je ohrožena statika samotné historické budovy.

***

Jak šel spor o opravy vily Tugendhat

Pořadí nejdůležitějších částí sporu o přípravu projektu obnovy brněnské vily Tugendhat:

* listopad 2003: Brno vypsalo veřejnou soutěž na projekt obnovy; předchozí přitom po protestech odborníků zrušilo.

* červenec 2004: Radní vybrali jako vítěze uskupení kolem firmy Omnia projekt. Tým Ludvíka Gryma, Jana Sapáka a Jindřicha Škrabala se obrátil na antimonopolní úřad a posléze na soud.

* září 2006: Krajský soud zrušil dvojici usnesení antimonopolního úřadu, že soutěž byla v pořádku, magistrát měl podle něj vyřadit vítězné sdružení. Magistrát přesto uzavřel smlouvu s vítězem.

* prosinec 2006: Antimonopolní úřad se obrátil na Nejvyšší správní soud, podle něj tendr byl v souladu s předpisy.

* prosinec 2006: Potomci Tugendhatových požádali o navrácení vily. Právní nárok neměli. Po několika pokusech jednání skončila, v březnu 2007 navíc zastupitelé rozhodli, že vilu nevydají.

*duben 2007: Policie odložila prověřování, zda bylo výběrové řízení na projekt k rekonstrukci vily zmanipulované.

*duben 2008: Nejvyšší správní soud potvrdil, že tendr na projektanta vily Tugendhat byl chybný a magistrát měl vyřadit vítězné sdružení firem.

* srpen 2008: Antimonopolní úřad respektoval rozhodnutí soudu a rozhodl, že radnice musí znovu vybrat vítěze. Zdroj: ČTK, LN

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: