Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spor ředitelů je u ministra

Česko

Pražský filharmonický sbor chce zpět koncerty, které mu ředitel České filharmonie zrušil

PRAHA Spor mezi dvěma pražskými hudebními institucemi - Českou filharmonií a Pražským filharmonickým sborem - který začal v červenci, nyní vyvrcholil stížností ředitele PFS Richarda Sporky na generálního ředitele České filharmonie Václava Riedlbaucha adresovanou ministrovi. Riedlbauch sboru vypověděl veškerou spolupráci v této sezoně proto, že PFS dal přednost významnému zahraničnímu angažmá, i když měl účinkovat na koncertě filharmonie.

Ačkoli už došlo k obnovení spolupráce - filharmonie nabídla sboru dva koncerty v roce 2008 a 2009, ředitel orchestru nehodlá vzít zpět své rozhodnutí, že v této sezoně posluchači naše nejlepší sborové těleso na filharmonických koncertech neuslyší.

Utrpí kredit obou institucí

Už zítra odcestuje Pražský filharmonický sbor do španělské Valencie, kde stráví měsíc zkouškami a představeními opery „1984“ autora Lorina Maazela, šéfa Newyorské filharmonie, který bude představení také řídit.

V Praze bude mezitím koncertně uvedena Szymanowského opera Král Roger pod vedením dalšího skvělého dirigenta, Charlese Dutoita - jeden z očekávaných vrcholů sezony. Na ní bude nakonec zpívat Český filharmonický sbor Brno.

Sporka uznává, že pražský koncert je důležitý, ale prestižní nabídku ze Španělska nedokázal odmítnout. „Už jsme kdysi kvůli kolizi termínů s Českou filharmonií přišli o možnost natáčet s Pierrem Boulezem u Deutsche Grammophon,“ upozornil.

Španělské účinkování přinese sboru 3 miliony korun, což také není zanedbatelný faktor. Pro porovnání, honorář za koncert u České filharmonie je 120 tisíc korun. V momentě, kdy nabídka zahraničního hostování přišla, byly už však programové brožury ČF vytištěné. Písemná smlouva mezi oběma subjekty ale uzavřena nebyla. „Pro mě má ústní dohoda platnost písemné, ale tohle byl výjimečný případ,“ zdůrazňuje Sporka.

Na jeho oznámení během červnové schůzky, že sbor se účinkování v Králi Rogerovi vzdává, reagoval Václav Riedlbauch tím, že odřekl spolupráci na další čtyři koncerty sezony, a to přesto, že Sporka podle svých slov nabídl filharmonii finanční kompenzaci a jako vstřícné gesto účinkování na zahajovacím koncertě ČF bez nároku na honorář. „Jednání pana Riedlbaucha nemá racionální podklad, je pro mě záhadou,“ krčí rameny Sporka. „Chová se nehospodárně a na zahajovací koncert angažoval amatérské těleso.“

„Česká filharmonie nebude reagovat na trvající zkresleně interpretované a osobně zabarvené ataky ředitele Pražského filharmonického sboru Richarda Sporky,“ zní oficiální prohlášení z Rudolfina. Píše se v něm, že dva koncerty byly sboru zrušeny z finančních důvodů. „To není pravda,“ vehementně popírá Sporka. „Jen z pronájmů na naše populární koncerty v Rudolfinu, na něž jsme sehnali sponzory, dostane filharmonie značnou částku,“ říká. „Považuji to za obstrukci a schválnost.“ Řešit spor na ministerstvu je krajní řešení, připouští Sporka, jiné však nevidí. Ředitelé se navzájem viní ze zkreslování faktů a z osobní zaujatosti. Hlavním důsledkem však je, že celou kauzou utrpí kredit obou institucí a posluchači. Místo Honeggerovy Vánoční kantáty uslyší v prosinci Dvořákovu 3. symfonii; k Mahlerově Osmé a Berliozově Romeovi a Julii bude přizván konkurenční sbor z Brna.

Odpovědi na otázku, jak se zachová při podobné situaci v budoucnu, se ředitel PFS vyhýbá. „Je to vždy věc dohody,“ říká.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat