Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Spor s Kanadou. Kvůli Romům

Česko

Kanadský ministr pro migraci tvrdí, že Romové nejsou v ČR státem diskriminováni. Ostře se ozvali aktivisté a ochránci lidských práv: Měl by mlčet.

PRAHA Ochránci lidských práv kritizují kanadského ministra pro migraci Jasona Kenneyho. Vadí jim jeho nedávná vyjádření pro deník The Toronto Star, kde tvrdil, že „český stát nenese vinu v tom smyslu, že by schvaloval pronásledování Romů“. Aktivisté kvůli tomu dokonce Kenneymu adresovali otevřený dopis.

Kenney a spolu s ním i kanadský deník podle autorů dopisu hrubě zkreslil realitu. „On však nepochopil... že česká justice podporuje atmosféru beztrestnosti jak těch osob, které stojí mimo veřejnou správu a které i za použití násilí šikanují Romy, tak pracovníků místní veřejné správy, jejichž rozhodnutí přispívají k pronásledování Romů. Tato atmosféra ovlivňuje rozhodnutí romských rodin opustit zemi,“ stojí v dopise.

Jedna z autorek otevřeného dopisu Gwendolyn Albert, Američanka, která se lidským právům v Česku věnuje již patnáct let, tvrdí, že Kenneyho slova jsou mimořádně nevhodná a vidí za nimi ministrovu snahu nahnat body na domácí politické scéně.

„Kanadské úřady rozhodují o každém žadateli o azyl individuálně. Tak by to mělo i zůstat. Paušalizující výroky na adresu celého jednoho etnika považujeme za nehorázné. Bylo by lepší, kdyby pan ministr mlčel,“ řekla LN Albert. Kromě ní dopis podepsali třeba někdejší vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl či Anna Šabatová, bývalá zástupkyně ombudsmana.

Autoři textu kritizují i další Kenneyho tvrzení. Vyčítají mu například to, že spolu s deníkem The Toronto Star měl údajně zkreslit závěry studie, kterou mezi českými Romy v červnu prováděl Kanadský výbor pro přistěhovalectví (IRB).

Protestní text vznikl v době, kdy kanadská strana velmi důrazně naznačuje, že by mohla znovuzavést víza pro návštěvníky z Česka. Rozhodnutí by mohlo padnout již v pondělí. Úvahy o obnovení víz podnítila vlna většinou romských imigrantů z Česka, kteří v minulých měsících zaplavili kanadské azylové útulky. Loni požádalo v Kanadě o azyl 861 českých občanů, letos jich již bylo 1077.

Romský exodus do Kanady není ale způsoben jen problémy na české straně. LN například nedávno informovaly o studii odborníků na romskou problematiku, podle které je migrace do Kanady dobře organizována. Klíčovou roli hrají podle studie tzv. „prospektoři“ - bývalí občané Československa žijící v Kanadě.

„Ústřední postavou“ mezi prospektory má být emigrant z Košic a dnešní výkonný ředitel Romského komunitního centra v Torontu Paul Saint Clair, který je také jedním ze signatářů včera zveřejněného otevřeného dopisu ochránců lidských práv. Komunitní centrum se v romské imigraci angažuje hned nadvakrát. Zaprvé zpracovává pro kanadské úřady analýzy o postavení Romů v Česku a zadruhé Romy za kanadské peníze zastupuje v azylovém řízení. Tím se podle studie dostává do střetu zájmů.

***

Co řekli o situaci českých Romů

„Český stát nenese vinu v tom smyslu, že by schvaloval pronásledování Romů.“ Jason Kenney, kanadský ministr pro migraci „On však nepochopil... že česká justice podporuje atmosféru beztrestnosti jak těch osob, které stojí mimo veřejnou správu a které i za použití násilí šikanují Romy, tak pracovníků místní veřejné správy, jejichž rozhodnutí přispívají k pronásledování Romů.“ otevřený dopis ochránců lidských práv

„Paušalizující výroky na adresu celého jednoho etnika považujeme za nehorázné. Bylo by lepší, kdyby ministr Kenney mlčel.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!