Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Sport čekají léta bez peněz

Česko

Splácení půjček bude Sazku nutit omezovat peníze do sportu. Situace je kritická, připouští ministr Janota

PRAHA Český sport bojuje s nedostatkem peněz. Důvodem je to, že sportovní svazy dostávají od loterijní společnosti Sazka jen zlomek příjmů, na které byly ještě v minulosti zvyklé.

Ještě před několika lety se sportovní svazy dělily o roční příspěvek Sazky kolem jedné miliardy korun. Loni však Sazka odvedla svazům pouze 175 milionů. Jiří Kejval, místopředseda Českého olympijského výboru, který ještě loni od Sazky obdržel 3,5 milionu korun, přiznává: „Pod položkou příjmů od Sazky máme nulu.“ Zástupci zejména menších sportovních svazů pak bijí na poplach - tvrdí, že nedostatek peněz ohrožuje jejich další fungování.

Špatnou zprávou pro český sport je, že bude ještě hůře. Stát, který bojuje s dramaticky rostoucím deficitem veřejných financí, svoji zhruba dvoumiliardovou roční podporu sportovním svazům zvednout nemůže. „Ustoupit od snahy snižovat rozpočtový deficit nemůžeme,“ potvrzuje ministr financí Eduard Janota.

Peníze od Sazky budou sportovcům dále ubývat A dále scvrkávat se pravděpodobně budou i roční příspěvky Sazky. Přestože společnost loni na tržbách inkasovala rekordních 8,64 miliardy korun, její příspěvek sportovním svazům byl zatím nejnižší. Společnost totiž musí od peněz určených na podporu sportu odečítat ročně zhruba 600 milionů na splácení půjčky na výstavbu víceúčelové haly v Praze-Libni.

A právě splácení půjček penězovod do sportu dále přiškrtí. „Sazka zatím nesplácí jistinu dluhopisů, ale pouze úroky. Z půjčky ve výši zhruba 215 milionů eur Sazka zatím splatila jenom 6 milionů, zbytek jsou úroky,“ upozornil Janota. „Ta horší doba z pohledu splácení závazků haly ještě přijde. Kromě úroků bude Sazka muset ještě splácet jistinu. V tomto smyslu je situace dalšího financování sporu kritická,“ řekl Janota Lidovým novinám.

O dalším způsobu financování sportu chce jednat i premiér Jan Fischer. Předseda ODS Mirek Topolánek ho včera vyzval, aby zorganizoval schůzku stranických expertů, která by měla situaci řešit. Podle jeho názoru totiž společnost Sazka, která byla zřízena, aby z výnosu loterií sport podporovala, neplní svou funkci. V době krize, kdy klesá množství peněz od sponzorů, by se podle Topolánka mohl sport především na nižších úrovních dostat do velkých finančních problémů.

Loni v říjnu Topolánek vyzval Nejvyšší kontrolní úřad, aby prověřil hospodaření Sazky. Český rozhlas včera oznámil, že šéf firmy Hušák vlastní luxusní sídlo na ostrově Menorca v přepočtu za přibližně 60 milionů korun. Akcionáři Sazky, kterými jsou právě sportovní svazy, přitom prý nemají informace ani o výši platů vrcholných manažerů společnosti.

Půjdou peníze do sportu ze zdravotního pojištění?

Alespoň částečně kompenzovat nižší příjmy od Sazky by sportovním svazům mohla chystaná novela loterijního zákona, kterou by měl Fischerův kabinet projednat do konce března.

Náměstek ministryně školství Jan Kocourek řekl LN, že novela zákona by měla sjednotit odvody loterijních společností na sport a další veřejně prospěšné oblasti na 20 procent. Současná legislativa nutí firmy odvádět podíl 6-20 procent podle velikosti firmy.

Novým zdrojem sportovních příjmů by se mohlo stát i všeobecné zdravotní pojištění. „Zdravotní pojišťovny jsou veřejnoprávní instituce a mají preventivní programy. Chceme, aby byl sport zařazen do těchto programů,“ řekl Kocourek.

***

Státní finanční prostředky ve sportu

STÁTNÍ ROZPOČET

ČESKÝ OLYMPIJSKÝ VÝBOR

SPORTOVNÍ SVAZY OLYMPIJSKÝCH SPORTŮ

CENTRA STÁTNÍ SPORTOVNÍ REPREZENTACE

ČSTV ČOS ČASPV AČR SSS ČR ATJSK OREL ČSS

SPORTOVNÍ SVAZY

GRAF

PENÍZE DO SPORTU

HLAVNÍ ZDROJE

Sazka - akcionářská struktura v procentech

Český střelecký svaz 1,44%

Autoklub ČR 4,00%

Asociace Sport 5,56% pro všechny

Česká obec sokolská 13,54%

Sdružení sportovních svazů ČR 3,56%

Český olympijský výbor 2,00%

Asociace TJ a klubů 1,02%

Orel 0,88%

ČSTV 67,98%

Autor: