Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Sportujete? Mobil vás pohlídá

Česko

Mobilní telefony ve spojení se satelitní navigací GPS mohou posloužit také při sportu a turistice. Dokážou například změřit váš výkon, zaevidovat všechny vaše sportovní aktivity a zaznamenat vaše cesty.

Mobily a sport k sobě patří již několik let. Jejich původ sahá do doby, kdy se začaly vyrábět takzvané outdoorové přístroje, kterým nevadí pády, voda ani písek. Díky jejich odolnému provedení se s nimi dá počítat i v náročnějších podmínkách a výrobci je navíc často začali vybavovat praktickými funkcemi, použitelnými v terénu, jako například kompasem, teploměrem či svítilnou. Ryze sportovní mobil – konkrétně pro cyklistiku – měl svého času ve svém portfoliu Siemens. Stačilo k němu dokoupit držák na kolo a mohl sloužit jako pokročilý „cyklistický počítač“.

Další kategorií sportovních mobilů jsou zařízení s integrovaným pohybovým senzorem měřícím vzdálenost, rychlost a vydanou energii. Na tomto senzoru staví například aplikace Fitness, jež se nachází ve vybraných mobilech Sony Ericsson. Protože však pohyblivé senzory nejsou příliš přesné a hlavně nedokážou určit, na jakém místě se v danou chvíli právě nacházíte, přináší opravdové využití mobilu při sportu teprve přijímač GPS.

Změřte si mobilem svůj výkon Společnost Nokia vyvinula pro měření sportovních aktivit program Sports Manager, který běží pod chytrými telefony s operačním systémem Symbian třetí edice.

Aby bylo možné zapisovat údaje o poloze, měl by mít příslušný telefon v sobě zabudovaný GPS přijímač, nebo být alespoň spárován se samostatným externím bezdrátovým GPS modulem. Aplikace Sports Tracker je již delší dobu ve stadiu betaverze a lze si ji zdarma stáhnout ze stránek sportstracker. nokia.com. Přímo zde si také můžete vytvořit svůj profil, protože nejnovější verze programu dokáže spolupracovat s internetem.

Program obsahuje čtyři aktivity: chůzi, běh, jízdu na kole a lyžování, přičemž další dvě si můžete sami přidat. Aplikace standardně měří čas, vzdálenost, aktuální, průměrnou a maximální dosaženou rychlost, vydanou energii a podobně.

Jste v evidenci Přibližně každou vteřinu ukládá systém vaši přesnou polohu. Po ukončení tréninku se vždy zobrazí detailní informace o dosaženém výkonu včetně několika grafů. Jednotlivé aktivity se pak ukládají do samostatného kalendáře, kde k nim lze snadno přistupovat.

Stěžejní funkcí aplikace je možnost exportu ujeté či prošlé trasy do několika formátů, s nimiž pracují některé (mapové) programy na počítači – například známý Google Earth. Díky tomu lehce zjistíte, jakými končinami jste putovali. Na stránkách sportstracker.nokia. com si lze vytvořit také uživatelský profil, kam je možné nahrávat sportovní výsledky, a mít tak veškerá navštívená místa pěkně pohromadě. Posílat data na internet můžete buď přímo z mobilu nebo přes webové rozhraní služby. První způsob je samozřejmě mnohem pohodlnější, je ovšem nutné počítat s drobnými poplatky za datové přenosy. Jednotlivé trasy se pak vykreslují v Mapách Google a nechybí ani podrobné informace o uskutečněných sportovních či turistických aktivitách včetně souhrnů za různá časová období.

Veškeré tyto informace mohou být volně k dispozici ostatním internetovým uživatelům, lze je sdílet s přáteli, ale i ponechat pouze pro soukromé účely. Ke každé trase můžete přidávat komentáře či vkládat fotografie. Za zmínku stojí také funkce Live sharing, jejíž aktivací v mobilu umožníte vybraným osobám sledovat on-line vaši aktuální polohu.

S neustále rostoucí dostupností navigačních mobilních telefonů (nejlevnější navi-mobil lze pořídit již za necelých sedm tisíc korun) se dá předpokládat, že podobných aplikací bude jistě přibývat.

O autorovi| JIŘÍ PEŠEK, Autor je redaktorem Světa mobilů

Autor: