Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Spory o léčbu vyřeší nový soud

Česko

Pacienti se snáz, a hlavně rychleji domohou práva na hrazenou zdravotní péči.

Umožní to nový rozhodčí soud. Ten má začít fungovat ještě letos. Lékaři k němu ale mají výhrady.

PRAHA Podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové by se měly spory pacientů se zdravotními pojišťovnami o úhradu péče zrychlit. Podpořila proto projekt rozhodčího soudu. Tomu má rozhodnutí trvat maximálně několik měsíců a pacient by za něj zaplatil řádově tisícikorunu. „Je to institut velmi důležitý hlavně z toho důvodu, že podstatně zrychlí spory a pomůže pacientům domoci se svých práv,“ říká.

Pro nemocného je totiž rychlost rozhodnutí zásadní. Například pokud mu zdravotní pojišťovna nechce zaplatit operaci v cizině, nemá čas se několik let soudit.

„Měli jsme případ dítěte se vzácnou formou leukémie. S potřebnou operací neměli lékaři u nás příliš zkušeností. V Berlíně a Paříži se zákrok prováděl častěji a s daleko větším úspěchem. Bylo to ale čtyřikrát dražší,“ popisuje právník Ondřej Dostál. Pojišťovna zákrok uhradit nechtěla, soudit se s ní nemělo smysl, tak jej rodina raději zaplatila v jiné zemi sama. Ještě letos v zimě se rodiče v podobné situaci budou moci obrátit na rozhodčí soud. Ten by vydal rozhodnutí zhruba do měsíce. „Obecně by možnost rozhodčího soudu pacienti využili vždy, když se jedná o úhradu péče, kde je potřeba souhlas revizního lékaře,“ dodává Dostál, který se na projektu rozhodčího soudu podílel.

Účast bude dobrovolná Rozhodce by mohl řešit i spory, kdy chce lékař po pacientovi třeba registrační poplatek nebo peníze za ošetření, které platí pojišťovna.

Projekt uvítala i předsedkyně pacientské organizace Koalice pro zdraví Jana Petrenko. „Doufám, že k tomu pojišťovny přistoupí. Soudní proces je zdlouhavější a delší.“

Zavedení rozhodčího soudu ve zdravotnictví může zbrzdit fakt, že účast na jeho řízení bude dobrovolná. Alespoň prozatím. „Do budoucna bude úprava rozhodčího soudu ukotvena v zákoně tak, že pro pojišťovny a zdravotnická zařízení by byla účast povinná, pro pojištěnce dobrovolná,“ popsal náměstek ministryně zdravotnictví Martin Plíšek. S pojišťovnami by podle předběžných jednání neměl být problém. „Všeobecná zdravotní pojišťovna se s tímto projektem ztotožňuje,“ řekl mluvčí VZP Jiří Rod.

Obavy ale zatím mají lékaři. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je takový institut pro spory mezi pojišťovnou a pacientem zbytečný. „To jsou spory, které u nás prakticky neexistují. U nás není prostor, aby takové spory vznikly, protože nárok je definován zákonem,“ myslí si Kubek. „Je to bublina o ničem.“ Už vůbec nesouhlasí s tím, aby byla účast na rozhodčím řízení pro zdravotnická zařízení povinná. Po rozhodčím soudu už totiž není odvolání. „Nikdo nemůže být zbaven práva na nezávislý soud,“ uvádí Kubek.

S rozpaky se na projekt dívá i předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko. „Bude záležet hlavně na tom, jak budou jmenováni rozhodci,“ říká.

Na rozhodčím soudu ve zdravotnictví se podílí i hospodářská komora. Díky tomu by pacienti měli k dispozici více než 70 kontaktních míst po celé republice. Projekt čerpá zkušenosti z rozhodčího soudu pro spotřebitele, který funguje několik let a loni řešil na 1500 sporů.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...