Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Spory pravoslavných brzdí restituce. Vliv přebírají Rusové, tvrdí kritici

Česko

  8:20
PRAHA - Nejdříve si nadávali, pak začaly létat facky a kopance. Před devíti lety vyvrcholily spory uvnitř židovské obce o pražskou synagogu v incident, který kalil vztahy mezi rabíny po dlouhé roky. Nyní se do podobné situace dostala další významná církev v Česku. Pravoslavní sice zatím k pohlavkům nepřistoupili, napětí mezi duchovními ale stoupá.

Bohoslužba v pravoslavném kostele foto: Reuters

Důvodem je vyplácení restitučních náhrad. Pravoslavní mají získat během příštích třiceti let více než 1,1 miliardy korun. Zevnitř církve se přitom čím dál více ozývají obavy, že si na miliony od státu dělají zálusk Rusové. Někteří čeští duchovní se totiž personálně propojili s ruským podvorje, tedy jakousi ambasádou Moskevského patriarchátu v Česku. Akritici namítají, že vliv právě této skupiny uvnitř církve neúměrně sílí.

„U pravoslavných jsou dlouhodobé zásadní problémy,“ potvrdil spory uvnitř církve ministr kultury Daniel Herman. Dokonce takové, že ministerstvo pozastavilo vyplácení náhrad do doby, než se hádky vyřeší. Čtyřicet milionů korun, které má církev z restitučního zákona v lednu získat, by proto mohlo skončit v soudní nebo notářské úschovně. „Udělal jsem, co bylo nutné, abych předešel riziku zneužití těchto peněz,“ vysvětlil svůj krok ministr.

Vliv Moskvy je zřejmý

Krize ortodoxní „východní církve“ začala už loni. Představeného církve Kryštofa stály tehdy skandály ohledně jeho nemanželských dětí a spolupráce s StB funkci. Vedení církve se rozdělilo mezi dva znesvářené tábory. Ekonomické správcovství spolu s přístupem k restitučnímu účtu převzal archimandrita MarekKrupica, blízký Moskevskému patriarchátu, a duchovní vedení olomoucký arcibiskup Simeon, podporovaný Cařihradem.

Uvnitř církve se tím rozpoutaly ostré a nevybíravé hádky, které nakonec na začátku letoška vedly k Simeonově sesazení. Jeho místo přebral prešovský arcibiskup Rastislav a vedení pražského arcibiskupství vladyka Jáchym. Jmenování těchto hodnostářů ale Simeonova část církve neuznala.

„Situaci v církvi provázelo násilí, pohrůžky násilím, veřejné pomluvy kandidátů a jejich přívrženců. Jáchymovo nastolení bylo protiprávní. Neuznaly ho ani pravoslavné církve, pouze s výjimkou Moskvy,“ popsal vztahy v církvi religionista z pardubické univerzity Ivan Odilo Štampach.

Ruský vliv v církvi je podle něj zřejmý. „Mělo ho už za dob komunismu, z kterých mu zůstala i řada kontaktů. Od revoluce potom Moskva úřaduje prostřednictvím podvorje,“ popisuje Štampach. A nyní podle něj vliv Moskvy ještě sílí.

Více se dočtete ve čtvrtečních LN.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!