Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Spory vyřeší až červnové volby

Česko

Jiří Kubíček – Olomoucký funkcionář už čtyři roky bojuje s fotbalovým vedením. Co ho k tomu vede?

PRAHA Pro jedny je hrdina, pro druhé kontroverzní postava. Enfant terrible, kvůli kterému se podle předsedy Českomoravského fotbalového svazu Pavla Mokrého v českém fotbale válčí.

Místopředseda ČMFS Jiří Kubíček už téměř čtyři roky vede „svatou válku“ proti poměrům uvnitř svazu a kritizuje své kolegy. S vytrvalostí, která všechny dráždí.

Když neprošel Kubíčkův návrh uspořádat v lednu valnou hromadu, svolal na zítřek do Prahy své vlastní zasedání. Platí ho ze své kapsy a sám říká, že právě na něm se rozhodne, zda se největší sportovní svaz v zemi chce změnit.

Je Kubíček jen věčný kverulant a potížista, nebo spíš fotbalový Don Quijote, který marně bojuje proti nepravostem?

„Obdivuju ho, že má takovou vytrvalost. Já bych tak statečný nebyl,“ říká na Kubíčkovu adresu předseda představenstva Sigmy Olomouc Jaromír Gajda, který s ním spolupracuje už přes 25 let.

Gajdův pohled však zdaleka nesdílejí všichni. „Nikdo není v kritice tak aktivní jako pan Kubíček. Svaz je rozhádaný, rozdělený, navzájem teď na sebe podáváme trestní oznámení,“ říká Mokrý.

Kubíček přitvrdil svůj boj v roce 2005, kdy byl Mokrý zvolen do čela svazu za dramatických okolností a jen za cenu dohody s Kubíčkovým rivalem Vlastimilem Košťálem. Právě spojení Mokrého a Košťála rozpoutalo současné spory.

„Jirka má možná v některých věcech pravdu, někdy má i zajímavé nápady, ale teď už to zašlo příliš daleko,“ tvrdí šéf Teplic a člen výkonného výboru František Hrdlička.

Kubíček připomíná zásadového idealistu, který pronikl do světa velké politiky a ocitl se na stopě velkého zločinu. Rád je uprostřed dění. Byl to ostatně on, kdo rozeslal novinářům rezignační dopis Košťála, a pak s potěšením sledoval, jak se události daly do pohybu.

O moc prý Kubíčkovi nejde Jeho názory většinou znějí logicky, a i Kubíček sám se stylizuje do role kladného hrdiny, jenže pravda se v jeho slovech většinou ztrácí.

Své oponenty totiž dokáže odrovnat nejen pádnými argumenty, ale i nekonečnými monology. „Každý z nás by někdy mohl méně mluvit a více naslouchat. Ale věci většinou posouvají právě takoví praporečníci, jako je on,“ míní Gajda.

Ve své kanceláři si s pečlivostí vystudovaného právníka vede archiv téměř na každého. Mokrý, Vacek, Károlyi... „Je to takový diagnostik. Hledá nemoci, ale léčit by je mělo víc lidí,“ říká opatrně ředitel Zlína a Kubíčkův dávný spolužák Ladislav Valášek.

Kubíček zůstává kontroverzní osobou, na kterou má sice názor každý, ale jen málokdo ho vysloví nahlas. Své o tom ví i v Olomouci. „Nikdy jsme neměli na růžích ustláno. Byl i rok, kdy nás chtěli dostat z ligy,“ naznačuje Gajda.

Proč ve svém boji Kubíček nepolevuje? „Pro mě je to záhada. Možná kvůli touze po moci nebo egu. Vážně nevím,“ krčí rameny Mokrý. „Je to boj o moc, akorát nevím o jakou,“ přidává se Hrdlička.

To Kubíček odmítá. „O moc mi nikdy nešlo,“ tvrdí a Gajda dodává: „Chce akorát pomoci fotbalu.“

Jisté je zatím jen jedno. Spory utichnou až po volbě nového vedení svazu. Buď Kubíček ostatní o své pravdě přesvědčí, nebo se z fotbalového svazu sám stáhne.

***

Co všechno Kubíček vytýká svazu?

Výstavba národního stadionu Příští rok měl být v Praze na Letné otevřen národní stadion pro 35 tisíc fanoušků, ale už dávno je jasné, že národní stadion nikdy nevyroste. Podle Kubíčka bývalý místopředseda Vlastimil Košťál za kontroverzní projekt utratil 11 milionů korun. Podle všeho zbytečně.

Kauza Bohemians Po uvalení konkurzu na tehdy druholigové Bohemians převedl svaz veškerá práva na nástupce AFK Vršovice, z nichž později vznikl současný klub Bohemians 1905. O rok později však svaz otočil a práva znovu vrátil společnosti, která se v roce 2005 ocitla v konkurzu. Od té doby existují dva subjekty se stejným registračním číslem.

Prodej televizních práv Kubíček kritizuje marketingovou společnost STES, která prodává televizní práva na zápasy ligy i české reprezentace, za to, že o podmínkách prodeje nejsou informováni členové výkonného výboru. Podle něj by svaz mohl z prodeje práv vytěžit více.

Neprůhledné hospodaření Vyplácení odměn pro funkcionáře, kteří tvrdí, že pro svaz pracují zadarmo, chybějící peníze z Eura 2004 v Portugalsku nebo chybějící údaje v účetnictví svazu o některých příjmech. To jsou body, které Kubíček v souvislosti s nejasnostmi kolem svazového hospodaření kritizuje nejvíce.

Styl řízení ČMFS Podle Kubíčka současné vedení řídí svaz jako firmu, nikoliv jako občanské sdružení. „Bojí se zveřejnit některé informace, a proto nechtějí uspořádat v lednu řádnou valnou hromadu,“ říkal Kubíček dříve.

Prodej domu v Kozí ulici V roce 2007 svaz prodal svůj dům v Kozí ulici v Praze za údajně pátou cenu v pořadí. Kubíček na nevýhodnost prodeje upozornil, což se později stalo základem pro jeho disciplinární potrestání na 22 měsíců.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...