Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Špotáková chce využít formy, klid hledá v Sýkořici

Česko

PRAHA Vyhrajete olympiádu! Z Pekingu určitě přivezete zlato!

Slyší to na každém kroku. Barboře Špotákové lidé co chvíli připomínají, že je jednou ze žhavých českých nadějí pro olympijské hry.

„Předhazují mi to snad všude. Na ulici, v tramvaji. Já vím, že mi úspěch přejí, ale je to i nepříjemné, nemám to moc ráda,“ říká šestadvacetiletá oštěpařka.

Jak se takovým tlakům bránit? „Znám jedinou cestu - pohybovat se mezi lidmi, které znám. Když přijedeme na Sýkořici, nic o Pekingu neslyším,“ zmíní obec uprostřed křivoklátských hvozdů, rodiště svého přítele Lukáše.

Podobných hlasů přibylo po sobotě, kdy v Zaragoze výkonem 69,15 metru zlepšila svůj český rekord a vyhoupla se do čela světových tabulek roku. V historickém pořadí před ní zůstaly jen Norka Hattestadová, Němka Obergföllová a Kubánka Menendezová.

„Napřed jsem si říkala, že hodit tolik na prahu sezony dobré není. Jenže starší a zkušenější závodníci mě ujistili, že tenhle výkon bych neměla považovat za něco výjimečného, a naopak mám útočit na sedmdesátku, protože ten hod ze Zaragozy mi přišel lehký. Forma je, je třeba dát tomu všechno,“ má jasno.

Při otázce, zda ji nyní víc motivuje sedmdesátka, nebo Peking, se zakření. „Zase ten Peking... Olympiáda je samozřejmě víc, ale obojí jde dohromady. Kdyby se povedla sedmdesátka, tak se to zapíše do tabulek jako nějaký rekord. Jenže jet s takovým výkonem do Pekingu by bylo prima,“ pokyvuje hlavou.

Kromě trenéra Rudolfa Černého jí opět pomáhá Jan Železný, nyní trenér na Dukle. „Honza je super, má to v hlavě a ví, o čem mluví. V úterý před Zaragozou jsme spolu házeli letos poprvé, poradil mi co a jak, a hned jsem hodila tolik,“ pochvaluje si.

Může to být lepší, pravil Železný A co jí slavný atlet řekl po návratu? „Úplně to samé, co se říká malému klukovi, když dá v žáčcích gól. Že to bylo dobrý, ale může to být ještě lepší. Když je forma, tak ji co nejvíc prodat. Takže se budu snažit pořád, příští rok už mě třeba taková forma nepotká,“ přemítá.

V sobotu se představí při extralize na Julisce a příští týden ji ve čtvrtek při Zlaté tretře v Ostravě čeká první letošní souboj s německými hvězdami Obergföllovou a Neriusovou. „Bude to velký hec. Moc bych je chtěla porazit. Už v tuhle chvíli myslím na Tretru, což je dobře. Na Zaragozu jsem taky začala myslet o týden dřív. Začínám se těšit a před Španělskem jsem se těšila taky, to může být dobré znamení,“ nachází paralelelu.

Informace, že Christina Obergföllová stále nemůže přebolet porážku od Špotákové na loňském MS v Ósace a angažovala psycholožku, vyvolala ve tváři české atletky úsměv. „Doufám, že jí to pomůže,“ pravila. „Řídím se totiž heslem přej a bude ti přáno. Já psychologa nepotřebuju, už mám totiž dva, a nejlepší na světě - Lukáše a trenéra Černého,“ prozradila.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...