Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Spotřebič místo sochy

Česko

Co se vystavuje v kuchyni?

Technologická výbava, rozmanitost funkcí, bezchybný provoz a samozřejmě také cena... Při výběru kuchyňských spotřebičů se ovšem stále více dostává ke slovu ještě jeden požadavek: stylovost a designová vytříbenost.

Soriginálním kuchyňským náčiním se v poslední době doslova roztrhl pytel. Na trh stále přicházejí nové designové značky – jako jedna z posledních například francouzský obchod Pylones. Ty již etablované si udržují pozici na trhu a pracují na jejím posílení.

O tom svědčí například krok firmy Potten& Pannen, která na pražském Újezdě nedávno otevřela velký concept store (tj. obchod, který namísto tradiční nabídky jednoho produktu, např. obuvi, zprostředkovává nakupování podle určitého konceptu, typicky zaměřeného na určitý životní styl: nejen obuv, ale i oblečení, doplňky, kosmetiku, dekorace atp.). Obchod má ambice nejen prodávat, ale také sloužit jako místo kuchařských kurzů a dalších kulinářských akcí.

Design aut se mění po sedmi letech, spotřebičů po dvou Ať už jde o přístroje, které se neobejdou bez elektrické zásuvky, nebo třeba obyčejné nože, trend touhy po designu je zřejmý. A kvůli originálnímu vzhledu neváhají mnozí zákazníci zaplatit i nemalé sumy.

Červená, černá a bílá: to jsou tři nejoblíbenější barvy kuchyňských spotřebičů. Čas od času se sice objeví i některá další, ale tři stálice se stále prodávají nejvíc. Stejně jako dekorování rostlinnými motivy, které je módní už pět let. „Právě teď se začínají ozývat hlasy, jestli už těch květinových vzorů nebylo příliš,“ říká Zdeněk Veverka, vyučující designu na Ústavu umění a designu na Západočeské univerzitě v Plzni a designér společnosti Eta. Takže se třeba už příští rok můžeme těšit na změnu.

S tvary je to jinak. „Tvarosloví designu spotřebičů v podstatě opisuje vývoj designu aut,“ vysvětluje Veverka. „Jednou přijdou do módy ostřejší hrany, jindy klasický tvar – a pak se zase přejde k oblým liniím.“ Jen proměna vývoje je rychlejší.

„Auta se designují zhruba na sedm let, zatímco spotřebiče průměrně jen na dva roky, takže ve chvíli, kdy uvedete na trh jeden, musíte hned pracovat na dalším.“

Neelektrické pomůcky do kuchyně kopírují módní trendy mnohem rychleji. Letos se tak v obchodech objevují tyrkysové a cyklámově růžové sady i další křiklavě barevné kombinace, jaké nabízí již zmíněný Pylones. Doplněné tradičně pastelovými tóny, k t e r é u svých keramických pekáčů, hrnců i stolovacího vybavení používá například francouzská značka Émile Henry.

V materiálech pak jasně vedou tradiční nerez a sklo, se kterým se začíná experimentovat i při výrobě rychlovarných konvic a toasterů. „Když přišel Apple s průhledným počítačem Mac, muselo být najednou všechno průhledné. Teď se podobný trend trochu vrací, ale je spojený spíš s technologickým pokrokem,“ vysvětluje Zdeněk Veverka

Trend jednotného a jednoduchého dekorování domova, který se postupně přelévá do všech místností, se kuchyni samozřejmě nemůže vyhnout. Minimalistický design skříněk a bezúdržbové úpravy dokážou vytvořit smysluplný základ moderní kuchyně, ale aby mohla sloužit opravdu perfektně, je třeba ji nezahltit věcmi, které pak při vaření spíš přek á ž e j í . V tomto ohledu mohou designově vytříbené spotřebiče působit přímo výchovně – stávají se výtvarnými solitéry svého druhu. „Jenom design sám pro sebe ale v oblasti domácích spotřebičů skoro nikdy neobstojí. Všechno musí být funkční, nejlépe ještě s nějakou technickou nebo technologickou inovací,“ říká Zdeněk Veverka.

Konvice celá z recyklátu?

Na to si ještě počkáme!

Jedním z trendů, se kterým se design kuchyňských pomocníků zatím příliš neslučuje, je požadavek na ekologii. Z technologického hlediska se přístroje samozřejmě neustále vylepšují, snižuje se spotřeba energie jak u nich samých, tak i při jejich výrobě. Používání recyklovaných materiálů, především plastů, však příliš rozšířené není. „Na rozdíl od skla nemá recyklovaný plast nikdy stejné vlastnosti ani vzhled jako plast nerecyklovaný. Proto se zatím používá jen k výrobě vnitřních dílů, které nejsou vidět,“ říká Veverka.

A tvrdí, že namísto např. honby za snižováním spotřeby je spíš čas se zamýšlet nad zcela novými principy. „Je nutné, aby třeba vysavač vypadal a fungoval podobně, jak jsme dnes zvyklí? A nemohla by rychlovarná konvice vodu ohřívat jinak?“ nabízí otázky do budoucna. „K vývoji takových produktů by samozřejmě bylo potřeba daleko víc odborníků než designéra, technika a technologa, ale nereálné nejsou.“

Stejným směrem jdou úvahy studentů, kteří se účastní každoročního projektu DesignLab Electrolux. Mezi loni oceněnými byl i rumunský designér Sebastian Popa a jeho koncept Wirio. Ten vychází z nápadu přenosného, velikosti nádobí přizpůsobitelného zařízení na vaření.

Ve čtyřech pouzdrech se skrývají ploché polymerové ohřevné kabely s dokonale izolovanou spodní stranou. Uvařit si čaj znamená použít třeba jen jedno pouzdro, kabel stočit na stole do spirály o velikosti konvice, na dotykové stupnici na pouzdře nastavit teplotu – a je uvařeno. Při grilování se pak dráty ze všech pouzder poskládají do větší plotny. Zdá se vám to jako sci-fi? Před pár desítkami let musela mikrovlnná trouba působit stejně tak.

Autor:

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč