Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Spotřebiče nepatří do popelnice

Česko

Stále nás obklopuje a my občas nevíme, kam s ním.

Odpad. Poradíme vám, jak se ho zbavit. Například staré elektrospotřebiče můžete bezplatně uložit do sběrného dvora nebo odevzdat v obchodě, kde jste je koupili.

Už jsme si v našich ulicích celkem zvykli na barevné kontejnery a na to, že doma máme místo jednoho odpadkového koše kvůli třídění odpadu košů hned několik. Kam ale s objemnějším odpadem, jako je nábytek, koberce, spotřebiče nebo elektronika, kterých se potřebujeme třeba během předvánočního úklidu zbavit?

Nové domácí spotřebiče se mnohde objeví pod stromečkem a tak vyvstane otázka, co se původním, starým přístrojem. Možností je mnoho, avšak popelnice se směsným odpadem je opravdu to nejhorší řešení.

Do prodejny nebo sběrného dvora

Pokud elektrospotřebič nebo jiný nebezpečný odpad skončí v popelnici s komunálním odpadem, jeho cesta k recyklaci je již nadobro zmařena. A nejen to, člověk takto jednající se dopouští přestupku, za který mu může být ve správním řízení uložena až dvacetitisícová pokuta.

Zákon ukládá výrobcům a dovozcům povinnost postarat se o svoje výrobky po skončení jejich životnosti. Spotřebitel tak může svůj starý spotřebič bezplatně odevzdat k recyklaci ve sběrném dvoře, v obchodě, kde jej koupil, nebo na jednom z mnoha dalších sběrných míst. Většina obchodů s elektronikou je k zákazníkům velice vstřícná, a tak u nich lze menší spotřebiče odevzdat i bez ohledu na to, zda jste si u nich zakoupili spotřebiče nové.

„Odebíráme od zákazníků staré spotřebiče zcela zdarma. Odevzdávání není nijak masové, odhaduji, že přijdou tak dva lidé za týden. Pravděpodobně se o tom moc neví. Když si od nás zákazníci zakoupí něco většího - třeba pračku - a nechají si ji odvézt, zbavíme je i té staré,“ říká Tomáš Kaczvinsky z řetězce Datart.

V ČR existuje velké množství sběrných dvorů, kde lze zdarma odkládat téměř všechen odpad z domácnosti. Končí tu zejména objemnější odpad, jako je nábytek, koberce, vyřazené elektrické spotřebiče nebo nebezpečný odpad - baterie, akumulátory, chemikálie, zářivky a jiné. Informaci o umístění sběrného dvora podávají příslušné městské nebo obecní úřady.

V Praze je sběrných dvorů několik. „O Vánocích budou občanům k dispozici všechny sběrné dvory v pravidelných časech. Pouze poslední den v roce budou všechny uzavřené,“ informovala vedoucí oddělení komunální hygieny hl. m. Prahy Michaela Stiborová.

Doplňkem sběrných dvorů bývají velkokapacitní kontejnery, které v obcích nebo menších městech většinou několik dní stojí a lidé do nich mohou vhazovat vyznačený odpad. Existují i mobilní sběrny odpadu.

Pozor na nebezpečný odpad

Mezi nebezpečný odpad patří též prošlé léky. Ty tedy nevyhazujte do sběrných nádob na směsný odpad - veškerá prošlá léčiva je možno odevzdat v některém ze sběrných dvorů. Nejjednodušší ale je odnést medikamenty do lékárny.

„Lidé této varianty hojně využívají. My od nich prošlé léky převezmeme a uschováme je do speciální popelnice, která se asi jednou za měsíc vyváží,“ prozradila Marie Vondrušková z lékárny Glorie v Praze 1.

Mezi další nebezpečný odpad se řadí především baterie, autobaterie, ledničky a mrazničky, počítače, ale také barvy a rozpouštědla. Všechny tyto věci obsahují velmi nebezpečné látky, které jsou jedem a zabijákem pro přírodu (třeba freony poškozují ozonovou vrstvu země). Některé mohou být žíravé, toxické nebo mohou explodovat (to platí pro různé chemikálie a barvy). Jak vidno, nevyplácí se nad takovými odpady mávnout jen rukou. Jejich nesprávnou likvidací totiž můžeme ublížit i sami sobě.

***

Kam s odpadem *Nebezpečný odpad (zářivky, výbojky, baterie, monočlánky lednice, mrazáky, autobaterie, barvy, rozpouštědla, chemikálie, motorové oleje, prošlé léky, počítače a jiný elektrošrot, rozbité rtuťové teploměry):

sběrný dvůr, stabilní nebo mobilní sběrny nebezpečného odpadu

* Elektrické spotřebiče, kabely televize a PC monitory: prodejce, sběrný dvůr

* Nábytek, podlahové krytiny, sanita: sběrný dvůr

* Kovové obaly, plechovky, hrnce, hliníková víčka, alobal: ve větším množství sběrné dvory, kovošroty či směsný odpad

* Autovraky: autovrakoviště, některé části do kovošrotů *Pneumatiky: prodejce, sběrný dvůr

* Gumy, zahradní hadice, stavební sutě: sběrný dvůr

* Železný šrot: výkupny druhotných surovin, kovošroty, sběrný dvůr

* PVC (novodurové trubky, podlahové krytiny, misky -značka 3, některé hračky): objemnější do sběrného dvora, ostatní do směsného odpadu

Zdroj: www.jaktridit.cz

Hledáte sběrný dvůr? Seznam sběrných dvorů po celé ČR najdete na adrese www.elektrosrot.cz.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....