23. února 2017 16:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Správce pozůstalosti Ratmíra Ratha neuspěl ve sporu o zabavené miliony

Otec Davida Ratha u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otec Davida Ratha u soudu. | foto: Jindřich Mynařík

BRNO Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání správce pozůstalosti po Ratmíru Rathovi, který se domáhal osmi milionů korun zabavených při domovní prohlídce u Rathova syna Davida, bývalého středočeského hejtmana a exposlance. Lékař Ratmír Rath tvrdil, že hotovost patřila jemu. Pražské soudy rozhodly, že peněz zajištěných při trestním řízení se nelze domáhat v řízení civilním.

Odmítnutí dovolání je patrné z justiční databáze. Nejvyšší soud rozhodl už loni v prosinci bez veřejného jednání, v polovině února vrátil spis k Obvodnímu soudu pro Prahu 7, ten má nyní za úkol doručit rozhodnutí účastníkům řízení. V této fázi Nejvyšší soud svá rozhodnutí ještě nezveřejňuje a nekomentuje.

Ve sporu figuroval jako správce pozůstalosti advokát Jan Vondráček. „Předpokládám, že proti tomuto rozhodnutí bude z mé strany podána ústavní stížnost, protože ta rozhodnutí nepovažuji za správná. K čemu došlo, je poměrně silný zásah do vlastnického práva profesora Ratha,“ sdělil Vondráček České televizi, která ve čtvrtek na usnesení Nejvyššího soudu upozornila.

Peníze, jejichž vydání se žaloba domáhala, zabavili policisté v květnu 2012 při prohlídce domu v Hostivici. Ratmír Rath trval na tom, že 7 milionů 300 tisíc korun a 39 tisíc eur nepatří jeho synovi, peníze označil za své celoživotní úspory. Prý si je vydělal, když jako lékař pracoval v zahraničí. Další příjmy mu údajně plynuly z pronájmu restaurace, kterou jeho rodina získala v restituci.

Obvodní soud pro Prahu 7 Rathovi nevyhověl. Soudkyně tehdy poukázala na to, že peníze byly zabaveny v rámci trestního řízení, a proto by měl v této záležitosti i nadále rozhodovat trestní soud, nikoliv civilní. Ratmír Rath se odvolal, tři měsíce po verdiktu však zemřel. Pražský městský soud rozhodnutí potvrdil s odkazem na rozhodovací praxi Nejvyššího soudu.

V korupční kauze, která s domovní prohlídkou souvisela, uložil středočeský krajský soud Davidu Rathovi za přijímání úplatků 8,5 roku vězení a propadnutí majetku v hodnotě přes 20 milionů korun. Pražský vrchní soud ale verdikt zrušil kvůli výhradám k odposlechům.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz