Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Správný řez dodá růžím sílu

Česko

Už teď se rozhoduje, jak bohatě vám letos pokvetou královny květin.

Nastává nejvyšší čas, pustit se do jarního řezu růží. Tento postup se ale u jednotlivých odrůd liší.

Správné načasování - to je jeden z klíčů k úspěchu při jarním řezu růží. Kalendář příliš nepomůže: za chladného předjaří, jaké je letos, nebo v regionech s tuhou zimou se ideální termín zpozdí i o několik týdnů. Představu o tom, zda se už máte dát do práce, získáte, když se rozhlédnete po zahradě. Odborníci doporučují vzít do rukou nůžky, jakmile rozkvetou zlatice neboli forzýtie, nejdříve však na konci března. Nevyplatí se spěchat, protože případný silnější mráz by mohl ostříhaným růžím ublížit.

Že už je správná chvíle, poznáte i při pohledu na růže: když se jim nalévají pupeny, měli byste se pustit do díla. A neotálejte, protože pokud necháte rostliny vyrašit, řez jim ubere zbytečně mnoho síly.

Jaká odrůda, takový řez Pro každou skupinu růží platí odlišná pravidla řezu. Záleží však i na tom, jak vypadá konkrétní rostlina: slabší růže s tenkými výhony je lepší seříznout hlouběji, zatímco těm silnějším můžete ponechat více oček.

Záhonové a ušlechtilé růže (mezi které patří i ty anglické) tvoří výhony s květonosným obrostem teprve během jara, takže teď je můžete bez obav zkrátit na 20 až 30 cm. Větve řežte přibližně 5 mm nad očkem směřujícím ven z keře.

Aby z řezné plochy snadno stékala dešťová voda, veďte řez z místa nad očkem šikmo směrem dolů. Řez má vliv i na počet a velikost květů: čím hlouběji střihnete, tím větších květů se dočkáte - nebude jich ale tolik. To přijde vhod, pokud si rádi nařežete květy do vázy.

Opakovaně kvetoucí keřové růže vyžadují jen lehké prosvětlení. Odstraňte především přestárlé a odumřelé výhony a několik mladších větví. Pokud stojíte o zachování celistvého vzhledu keřových růží, zkracujte výhony maximálně na polovinu. Odměnou vám bude kompaktní keř obsypaný mnoha květy.

Opakovaně kvetoucí popínavé růže přijdou na řadu také na jaře. Odstraňte veškeré staré výhony a mladší postranní výhony zkraťte na čtyři až pět oček. Růže zbavte rovněž všech tenkých výhonů. Popínavky, které kvetou jen jednou, se řežou až po odkvětu. Teď stačí odstranit zmrzlé a poškozené konce výhonů.

Stromkové růže se řežou s ohledem na odrůdu, která je na kmínku naroubována. Odstraňte zaschlé a nemocné výhony a ostatní seřízněte na tři až pět oček. Nejjednodušší je zkrátit všechny výhony na 20 cm, aby si korunka zachovala pohledný kulovitý tvar. Nebojte se a raději je sestřihněte pořádně: příliš velká korunka se snadno vylomí. Jednoduchý je řez nízkých záhonových růží, pro které se vžilo označení pokryvné. Vždy jednou za tři až pět let zkraťte jejich výhony nůžkami na živý plot ve výšce 20 až 30 cm nad zemí.

Majitelé botanických růží mají o starost méně. Tyto druhy se totiž neřežou - nejlépe vypadají, když je necháte volně růst. Stačí, když keř prohlédnete a vystřihnete nemocné či odumřelé výhony, případně i větve, které narušují vzhled rostliny.

Nezapomeňte, že jednou kvetoucí keřové růže, růže na kmínku a pnoucí růže se prosvětlují hned v létě po odkvětu. Přitom odstraňte staré, chřadnoucí a odumřelé výhony. Zásoba živin Když už budete mít práci mezi trním, můžete rostliny rovnou přihnojit. Hodí se k tomu pomalu rozpustné plné hnojivo, nejlépe určené přímo pro růže: například Agormin, Floria či Plantella. Speciální hnojiva pro růže obsahují vyvážený podíl hlavních živin i makroprvků namíchaný přesně pro potřeby královny květin. Granule zapravte mělce pod povrch půdy a na závěr záhon zalijte.

***

Záhonové růže Při ošetřování záhonových růží, k nimž patří odrůda „Leonardo da Vinci“, se nebojte silnějšího střihu. Růže tak nasadí silné výhony se spoustou květů.

Růže na kmínku Převisající kaskádovité růži, jakou je „Rosarium Uetersen“, dopřejte pouze prosvětlení koruny a poopravte tvar. U jiných růží se výhony krátí na délku 20 cm.

Pokryvné růže Nízké záhonové drůdy jako „Aspirin“ jsou nenáročné a odolné. Můžete je bez obav zkrátit nůžkami na řez živých plotů.

Keřové růže Opakovaně kvetoucí druhy jako „Sahara“ se rozvinou do krásy i bez pravidelného řezu. Pokud se však začnou příliš rozpínat, nebojte se jejich výhony zkrátit.

Pnoucí růže Výhony starší než pět let je nutné pravidelně odstraňovat. Vznikne tak bohatě kvetoucí a přitom přiměřeně hustý „gobelín“. Takto se řeže třeba odrůda „Sympathie“

Nejprve odstraňte nemocné a zmrzlé výhony. Prozradí je hnědé zbarvení kůry. Pokud váháte, prohlédněte si dřeň: poškozený výhon poznáte podle toho, že je nahnědlý, a nikoli bílý nebo bílozelený.

Řez veďte teprve v místě, kde jsou výhony zelené a stoprocentně zdravé. Řežte šikmo, aby po řezné ploše mohla stékat dešťová voda.

Nejvyšší pupen, který na výhonu ponecháte, by měl směřovat ven z keře. Nad pupenem má zůstat přibližně 5 mm vysoký čípek, jehož horní část po řezu zaschne.

O autorovi| JIŘÍ DVOŘÁK Autor je šéfredaktorem časopisu Naše krásná zahrada

Autor: