Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Sputnici: echo rock’n’rollových začátků

Česko

Kdo nevěří, že starou dětskou zpívánku Tancovala žížala lze hrát jako rock’n’roll, nezná Sputniky. A není divu, protože skupině, jež se traduje coby první československá rock’n’rollová kapela, je letos už padesát.

Padesátka sice není nemoc, v této sezoně je však trochu nakažlivá. V rozmezí jen několika dní se v Praze sešli pamětníci, následovníci a vůbec přátelé padesátiletých Sputniků v „Barče“ (jinak KD Barikádníků), padesátiletého Traditional Jazz Studia v Semaforu (sídle padesátiletého divadla) a na jiných výročních koncertech další muzikanti přiznali, že spolu hrají už půl století. To nesignalizuje jen přirozený proces stárnutí, ale také fakt, že před padesáti lety na zdejší hudební scéně začínalo leccos, co mělo zásadní význam pro generace muzikantů a posluchačů.

V sympatickém sále strašnické „Barči“ bylo plno až přeplněno, a vůbec ne jen lidmi přes šedesát. Někdejší členové první rock’n’rollové skupiny se sjeli z různých sídel Evropy, s velkým nadšením připravili a odehráli přátelský koncert, který si nečinil žádné jiné ambice než dát najevo potěšení ze setkání a z muziky, kterou tihle lidé vyznávali a jíž klestili cestu v někdejším Československu. Jejich muzicírování tak také všichni přítomní brali: že je skvělé se po tak dlouhé době potkat, a dokonce si i zahrát. Drželi pohromadě i díky přítomnosti profesionálů typu Petra Jandy (který tam kdysi s bratrem hrál).

Podrobná knižní kronika Jubilejní setkání však naštěstí má i svou „nadstavbu“: pečlivě připravenou a bohatými archivními fotografiemi vyzdobenou knížku Sputnici: Náš kamarádský rock’n’roll. Je výsledkem vzpomínání dostupných Sputniků na to, jak se psaly „jejich“ kapitoly tuzemského rock’n’rollu, s nímž začínali už ve svých středoškolských letech. Historii skupiny pořídil Jiří Ir Klíma, jenž si od prosince 1959 do září 1964 denně zaznamenával do diářů všechny zkoušky, vystoupení, názvy produkcí i nových skladeb. Pomohla i kronika, kterou zaznamenával spolu s Naďou Němcovou.

„Zpočátku měly naše koncerty i ráz výchovně-vzdělávací - objasňovali jsme, jakou hudbu hrajeme, jak vznikla atd. Bylo ovšem nutno takto postupovat, protože byla cenzura - nesměli jsme zpívat anglicky, když už jsme prosadili, že vůbec můžeme veřejně vystupovat,“ čteme ve sputnickém dějepisu. A další podrobné líčení, „jak to tehdy bylo“.

Kniha s mnoha faktografickými přílohami je dobrým zdrojem pro dokumentaci doby a její hudební scény. Co je podstatné: ke knize vyšla i dvě CD s archivními nahrávkami Sputniků. V letech 1959 až 1962 hráli spoustu hitů, z nichž pro CD vybrali 62. Pomineme-li dobou i mládím interpretů daný naivní projev (nejvýraznějším byl zpěvák Tomislav Vašíček, texty k převzatým melodiím psali Eduard Krečmar i Pavel Vrba, kteří zpočátku i hráli), je poslouchání veskrze sympatické i dnes.

***

lidovky.cz Více informací najdete na www.lidovky.cz/kultura

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!