Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Srazil ho vlak, železničáři nepomohli

Česko

  10:11
RYCHNOV NAD KNĚŽNOU - Bývalí zaměstnanci Českých drah 1. května nepomohli jednadvacetiletému mladíkovi, kterého srazil vlak mezi obcemi Doudleby a Kostelec nad Orlicí na Rychnovsku. Muž následkům zranění podlehl. Okresní soud potrestal za neposkytnutí pomoci 1,5 rokem vězení bývalého strojvedoucího Jiřího Stejskala. Někdejšímu průvodčímu Martinovi Peřinovi soud uložil šest měsíců vězení.
Vlak (ilustrační foto)

Vlak (ilustrační foto) foto: ČTK

Soudkyně Zuzana Ursová dnes řekla, že neposkytnutí pomoci zraněnému mladíkovi bylo v rozporu s principy humanity, oba muži navíc porušili předpisy Českých drah. Podle nich měli srážku vlaku s mladíkem neprodleně ohlásit, zajistit mu první pomoc a nepokračovat v jízdě. "Motivaci obžalovaných k neposkytnutí pomoci se nepodařilo zjistit, pouze Stejskal vypověděl, že se bál nepříjemností," řekla Ursová. Soud dnes nerozhodl o odškodném po pozůstalé ve výši stovek tisíc korun, rodiče se mají peněz domáhat v občansko-právním řízení.

"Nechali ho v trávě umírat jako zvíře"
Ani jeden z obžalovaných se dnešního vynesení rozsudku nezúčastnil, hlavní líčení sledovali kromě novinářů rodiče mladíka, kterého vlak srazil. "Syna to nikdy nevrátí. S tím co budeme žít, to oni nedokážou nikdy pochopit. Odsedí si svoje a budou žít dál," řekl otec zemřelého mladíka Luboš Vosáhlo. Ten tvrdí, že za nejhorší považuje, že oba muži nepřivolali jeho synovi pomoc. "Nechali ho tam v trávě umírat jako zvíře," řekl Vosáhlo.

Obžalovaný Stejskal ve středu před soudem popsal, že mladíka na kolejích uviděl za snížené viditelnosti, použil výstražné houkání a poté rychlobrzdu. O tom, že vlak mladíka srazil, údajně nevěděl. Soupravu přesto zastavil a šel se podívat na trať. "Zjistil jsem, že muž nemá žádná viditelná zranění. Myslel jsem si, že se vrací z čarodějnic a je silně opilý," řekl Stejskal. Poté strojvedoucí i výpravčí nastoupili a pokračovali v jízdě.

Sražený mladík podle znalců několik hodin po nehodě žil, při včasném poskytnutí lékařské pomoci mohl žít. Tělo mrtvého mladíka našli lidé až poté, co jej začali pohřešovat rodiče. Dnešní verdikt soudu dosud není pravomocný, obžalovaní si ponechali lhůtu na podání odvolání. České dráhy oba muže propustily, protože svým postupem hrubě porušili předpisy podniku.
Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Kongresové centrum Praha, a.s.
TECHNIK ÚDRŽBY KLIMATIZACE

Kongresové centrum Praha, a.s.
Praha
nabízený plat: 38 000 - 38 000 Kč

Mohlo by vás zajímat