Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Srbsko: Nesáhneme ke zbraním

Česko

Nezávislost Kosova by podle srbského prezidenta Borise Tadiče nebyla pro Bělehrad důvodem k vyhlášení války.

NEW YORK Na půdě newyorského sídla OSN si tento týden podali ruce „jako představitelé dvou nezávislých zemí“. Tak alespoň své setkání se srbským prezidentem Borisem Tadičem popsal kosovský premiér Hashim Thaci. Západní diplomaté však varují, že otázka nezávislosti Kosova je beznadějně zablokovaná. „Každá rezoluce o Kosovu by měla být schválena oběma stranami (tedy kosovskými Albánci a Srby),“ prohlásil včera pro bulharská média ruský prezident Vladimir Putin a dodal: „Je jasné, že každá rezoluce o Kosovu by vytvořila precedens v mezinárodní praxi.“ Obavy z dominového efektu Právě Rusko nezávislost srbské provincie důrazně odmítá. Zároveň Moskva Západ varuje, že by si z Kosova mohli vzít příklad separatisté v Jižní Osetii a Abcházii a odtrhnout se od Gruzie. Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin již ve středu nepřímo varoval, že při jednostranném vyhlášení kosovské nezávislosti Rusové využijí svého práva veta v Radě bezpečnosti a zablokují vstup Kosova do světové organizace. Ruská diplomacie se v otázce srbské provincie již tradičně staví na stranu Bělehradu. Srbskou oficiální pozici ve středu v Radě bezpečnosti zopakoval prezident Tadić: „Apeluji na vás, abyste zabránili jednostrannému aktu vyhlášení nezávislosti Kosova,“ řekla hlava srbského státu. Tadić však zároveň uvedl, že Bělehrad sice nikdy neuzná nezávislost Kosova, ale vojenskou sílu proti němu nepoužije. „Neuchýlíme se k násilí a k válce,“ ubezpečil diplomaty Tadić.

Všeobecně se očekává, že kosovští Albánci, kteří tvoří 90 procent kosovské populace, vyhlásí nezávislost po srbských prezidentských volbách. Ty se konají již tuto neděli. Boris Tadić, který podporuje vstup Srbska do EU, v nich bude usilovat o znovuzvolení. Jeho nejvážnějším rivalem bude ultranacionalista Tomislav Nikolić.

Kosovské nezávislosti jsou nakloněny Spojené státy a většina států Evropské unie. Proti jsou ale například Kypr, Slovensko a Rumunsko.

Autor: