Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Srbský zabiják dohrál v Záhřebu

Česko

Sretka Kaliniče postřelil jeho mafiánský kolega. Jen díky tomu se muž odsouzený i za vraždu premiéra Djindjiče dostal do rukou policie.

ZÁHŘEB/PRAHA Jak dopadnout zabijáka a mafiána na útěku? Počkat si, až si bude vyřizovat účty se svými rivaly. Tak se to alespoň vyplatilo v případě nájemného srbského vraha Sretka Kaliniče, prý nejkrutějšího člena obávaného zemunského klanu, který stál i za vraždou srbského premiéra Zorana Djindjiče před sedmi lety.

Když náhodný kolemjdoucí přispěchal v úterý na předměstí Záhřebu ke zkrvavenému muži, určitě netušil, komu volá záchranku. Až v nemocnici se totiž zjistilo, že jde o 36letého Kaliniče, který již od roku 2003 uniká spravedlnosti. Jen chvíli po poledni ho postřelil do hrudi a břicha jeho kolega, také hledaný zabiják Miloš Simovič. Podle srbského deníku Blic se muži nepohodli kvůli penězům.

„Podle informací, které máme z Chorvatska, utrpěl Kalinič těžká zranění, operovali ho a jeho život zůstává ohrožen,“ uvedl včera srbský žalobce Miljko Radisavljevič, který se specializuje na boj proti organizovanému zločinu. Jakmile se Kaliničův stav stabilizuje, bude Bělehrad žádat jeho vydání. V Srbsku byl totiž v nepřítomnosti odsouzen na 35 let za několik vražd i za účast na atentátu na premiéra Djindjiče, který byl zastřelen před sídlem vlády v březnu roku 2003.

Jak se ukazuje, srbský zabiják žil v posledních letech v poklidu v Chorvatsku, měl i místní pas. Chorvatské ministerstvo vnitra přitom několikrát dementovalo zprávy médií, že se uprchlí mafiáni jeho typu skrývají právě u nich. Kalinič je považován za jednoho z nejkrutějších profesionálních zabijáků v Srbsku. „Jde o člověka neuvěřitelně chladnokrevného. Někoho zabít je pro něj tak běžnou věcí jako si třeba kýchnout,“ napsal o něm například nedávno chorvatský deník Slobodna Dalmacija. Narodil se 25. února roku 1974 v Zadaru a své první bojové zkušenosti získal během válek v Bosně a v Chorvatsku. Podle expertů byl „ideálním nájemným vrahem“, protože o něm málokdo něco věděl a on vždy dokázal zachovat mlčenlivost a tajemství.

„Myslím, že ani nedokončil základní školu. Spasojevičovi a Lukovičovi (dva vůdci zemunského klanu – pozn. red.) vykládal o válce, takže zjistili, co je zač, a přesvědčili ho, ať pracuje pro ně,“ citoval deník Blic Mileho Novakoviče, velitele srbských zvláštních jednotek. „Našli mu dívku, kterou si pak vzal. Jezdili s ním do Monte Carla a on byl úplně nadšený. Vděčil jim za hodně, a proto byl připraven za ně i zemřít,“ dodal Novakovič.

Autor: