Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Srílanští sportovci pod smrtící palbou

Česko

Při útoku na kriketové mužstvo v Pákistánu zemřelo nejméně osm lidí.

Od roku 1972 je to poprvé, co se sportovci stali terčem teroristů.

LÁHAUR/PRAHA Místo přátelského zápasu čekal na hráče srílanského kriketového týmu v Pákistánu krvavý útok. Autobus se sportovci doprovázený policií právě mířil ke stadionu, když jej obklíčili neznámí útočníci a zahájili palbu. Při incidentu zemřelo šest policistů a dva kolemjdoucí. Nejméně 15 dalších osob bylo zraněno, z toho šest sportovců a britský trenér.

Jde o první velký útok na sportovní tým od roku 1972. Tehdy během olympiády v Mnichově postřílelo palestinské komando 11 izraelských sportovců.

Podle výpovědi srílanského brankáře Kumara Sangakkara vděčí on a jeho spoluhráči za svůj život především řidiči autobusu. „Okamžitě si všichni lehněte na podlahu, řekl, někdo střílí,“ popisoval řidičovo pohotové jednání brankář. „Hned jsme padli na podlahu a zůstali tam. Slyšeli jsme, jak se kulky trefují do autobusu, a několik výbuchů,“ citovala Sangakkarovu výpověď BBC. „Ale víte, měli jsme úžasného řidiče, který přes všechno pokračoval v jízdě, a to nás pravděpodobně zachránilo,“ dodal sportovec. Podle policejních informací bylo střelců celkem 12. Očití svědci popisovali celou událost médiím jako „peklo“, což je patrné i ze zveřejněných fotografií a videonahrávek. Záběry dokonce zachycují útočníky, kteří zasypávají celý konvoj palbou z automatů. „Lidé okolo běželi okamžitě ke svým autům. Panikařili a běhali po silnici,“ popsal BBC Ahmad Hasan, místní obyvatel, který tou dobou jel kolem do práce. „Myslím, že se báli, aby je nezasáhla zbloudilá kulka. Byl to nejhorší den mého života,“ dodal.

Očití svědci ocenili také profesionální přístup členů ochranky. „Byli skvělí, zůstali úplně v klidu. Musela to pro ně být hrozná zkušenost, ale poradili si dobře,“ řekl Gavin Scovell.

Srílanský prezident Mahinda Rajapakse označil incident za „zbabělý teroristický útok“ a okamžitě nařídil evakuaci sportovců zpátky na Srí Lanku.

Kdo za útoky stojí, není zatím známo, ale guvernér pákistánské provincie Paňdžáb upozornil na podobnost s loňskými útoky v indické Bombaji. „Tito útočníci byli výborně vycvičení..., způsob, jakým se pohybovali a také jaké měli zbraně. Je to ten samý typ lidí, kteří zaútočili v Bombaji,“ citovaly guvernéra zpravodajské agentury.

Pákistánský státní tajemník Sardar Nabíl Ahmad Gabol však v médiích prohlásil, že útočníci pravděpodobně přišli přes hranice z Indie. Podle Gabola přišel útok jako odpověď na bombajské útoky a byl míněn jako „vyhlášení otevřené války Indie Pákistánu“. Indický kriketový tým právě kvůli loňským útokům v Bombaji plánované turné po Pákistánu zrušil. Místo něj přijelo na pozvání Pákistánců kriketové mužstvo ze Srí Lanky.

Podle médií je velice nepravděpodobné, že by v nejbližší budoucnosti do Pákistánu nějací sportovci zamířili. Včerejší útok totiž potvrdil, že jim země nedokáže zajistit bezpečnost. „Už nyní k nám některé týmy nechtěly přijet. A kdo přijede teď, po tomhle incidentu?“ postěžoval si podle CNN Zahir Abbas, bývalý pákistánský kriketový hráč.

***

„Padli jsme na podlahu a zůstali tam. Slyšeli jsme, jak se kulky trefují do autobusu, a také několik výbuchů.“

Mnichov 1972

Během olympijských her v Mnichově provedla palestinská skupina Černé září, která zřejmě spadala pod Fatah, únos 11 sportovců z izraelské výpravy. Výměnou za rukojmí požadovali propuštění 234 palestinsko-arabských vězňů v Izraeli a dvou německých teroristů. Únosci nakonec všechny sportovce zavraždili.

Autor: