Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Šrotovné prošlo. A teď pojištění

Česko

Vláda a ČSSD začaly spolupracovat na protikrizových opatřeních

PRAHA Spory o novou vládu mají prvního vítěze: jsou jimi majitelé starých vozů. Ti totiž získali naději, že už od 1. července dostanou od státu příspěvek ve výši 25 tisíc korun při nákupu nového vozidla.

Představitelé vládních stran a opoziční ČSSD včera potvrdili úterní dohodu, že si v Poslanecké sněmovně nebudou vzájemně blokovat návrhy ekonomických opatření pro boj s krizí. Mezi klíčové části protikrizového balíčku sociálních demokratů patří i poskytování státního příspěvku na nákup nového automobilu výměnou za vyřazení z provozu automobilu staršího deseti let - tedy takzvané šrotovné.

Ještě v pondělí přitom vládní politici vyhlašovali šrotovnému nesmiřitelný boj. „Šrotovné je mimořádně asociální a neodpovědné,“ zdůrazňoval ministr financí Miroslav Kalousek. Uvedl přitom, že šrotovné nepomůže nízkopříjmovým skupinám obyvatel, které si nové auto tak jako tak nebudou moci dovolit. Ze svých daní ale budou stejně muset přispívat na nákup aut majetnějším spoluobčanům. Ti mohou naopak podle Kalouska podlehnout vábení šrotovného a utratit na nákup nových aut většinu úspor. „Stát tak bude motivovat rodiny, aby se vzdaly ve prospěch automobilového průmyslu všech svých rezerv,“ řekl Kalousek.

Horečná jednání ve stylu „něco za něco“ mezi vládou a ČSSD však zprůchodnilo i šrotovné. Ačkoliv jeho přijetí má mezi vládní koalicí i nadále odpůrce, stále větší počet vládních poslanců připouští, že jsou ochotni svůj odmítavý postoj přehodnotit. „Koalice i opozice musí někde ustoupit,“ uvedl předseda KDU-ČSL Jiří Čunek.

„Odměnu“ za šrotovné si vládní koalice vybere v pátek, kdy bude sněmovna projednávat vládní balíček protikrizových opatření. Až doposud opozice odmítala požadavek vlády na snížení sociálního pojištění placeného zaměstnavateli. „Do druhého čtení projde jak náš, tak opoziční balíček,“ ujistil místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Pokračování na straně 2

Šrotovné prošlo. A teď pojištění

Dokončení ze strany 1

Předseda Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek uvedl, že v případě zavedení šrotovného by se v Česku proti normálu prodalo o zhruba 20 tisíc vozů více. Podle plánů ČSSD by šrotovné mělo být poskytováno maximálně dva roky. Předběžné kalkulace sociálních demokratů počítají s výdaji ve výši pěti miliard korun v případě, že by šrotovného využilo 200 tisíc majitelů starých vozů.

Na šrotovné nejsou peníze Již nyní je ale zřejmé, že financování šrotovného bude problém. Podle návrhu poslanců by šrotovné vyplácel Státní fond životního prostředí (SFŽP). Ten na to ale peníze nemá. „Miliardy na šrotovné prostě ve státním fondu životního prostředí nejsou,“ potvrzuje šéf SFŽP Petr Štěpánek. Podle Štěpánka je drtivá většina příjmů fondu určena na spolufinancování evropských dotací z Operačního programu životní prostředí. Ty se používají například na zateplování veřejných budov nebo na nové čističky odpadních vod.

„Návrh, že šrotovné bude vyplácet fond, možná vyplynul z toho, že do něj plynou peníze z poplatků za autovraky. Ale to jde o jednotky milionů,“ upozorňuje Štěpánek.

Evropské peníze, které fond rozděluje, navíc na šrotovné rozhodně nejde použít. „Můžeme vést debatu o tom, zda budeme dotovat čistírny v menších, nebo větších obcích, šrotovné z toho ale nejde platit,“ dodává Štěpánek. Zároveň odmítl i možnost, že by SFŽP mohl k výplatě šrotovného využít část z asi deseti miliard korun, které získá za prodej nadbytečných emisních povolenek. Ty jsou určené na zcela jiné projekty.

O šrotovném na Slovensku čtěte na straně 13

***

Kdo může dosáhnout na šrotovné Aby kupující podle návrhu dosáhl na 25 tisíc šrotovného, nesmí pořizovací cena nového automobilu přesáhnout 1,5 milionu a emise musejí být maximálně 160 gramů CO2 na kilometr. Původní automobil, tedy vrak určený k likvidaci, pak musí být starší deseti let a musí být ve vlastnictví déle než dva roky.

Protikrizový plán ČSSD - hlavní body - obnovení progresivního zdanění příjmů fyzických osob - dočasné zvýšení základní osobní slevy na dani u příjmů fyzických osob - navrácení sazby daně z příjmů právnických osob na úroveň roku 2008 - dočasné zvýšení a zrychlení odpisů hmotného majetku - dočasný pokles snížené sazby daně z přidané hodnoty - DPH (z 9 na 6 procent) - dočasné zvýšení příspěvku na bydlení (o 300 Kč) - dočasné prodloužení podpůrčí doby a zvýšení podpory v nezaměstnanosti - úprava stávajícího tempa deregulace nájemného z bytu - státní finanční podpora při koupi nového vozu

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: