Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Srovnání obou kandidátů na úřad prezidenta ČR

Česko

SPORT Kladný vztah Václava Klause ke sportu je všeobecně známý. Úřadující prezident hrával v mládí závodně basketbal, v němž to dotáhl až do první ligy. V posledních letech je zapáleným tenistou, hraje několikrát týdně. V zimě lyžuje - samozřejmě na lyžích. O snowboardistech se totiž jednou vyjádřil jako o atributu „levičáctví“. Švejnar naopak snowboardingu propadl. „Já na tom fakt jezdím,“ říká. „Ale ne doleva.“ V mládí Švejnar závodil ve sjezdovém lyžování a věnoval se turistice: s rodiči a sestrou projeli celé Československo. Jeho nejoblíbenějším kopcem byl šumavský Špičák. Také Švejnar hraje rekreačně tenis, syn Daniel jej začal vyučovat golfu. Podle svého přítele z mládí, profesora politologie na univerzitě v Middlebury Michaela Krause, je i výborný tanečník. Mimochodem, i během prezidentské kampaně si Švejnar dokázal najít čas na posilovnu.

HUDBA Klaus je velký fanoušek jazzu, i proto se od jeho zvolení konají na Hradě pravidelné jazzové koncerty. Jeho hudební vkus ovlivnila doba, v níž žil. „Jsem fanda jazzu náročnějšího, modernějšího než onoho jazzu zakladatelského, jazzu dixielandového,“ prozradil. V mládí zpíval v Dětském pěveckém sboru Čs. rozhlasu. Kdyby prý měl svůj život vyměnit za něčí jiný, vybral by si život jazzového pianisty; na klavír ale nehraje. To Švejnar má oproti Klausovi výhodu - na kytaru údajně umí. Stejně jako současný prezident, i Švejnar nejraději poslouchá jazz a klasickou hudbu. Je fanouškem amerického jazzového klavíristy a skladatele Davea Brubecka, má rád i písničky Voskovce a Wericha.

MAJETEK Václav Klaus disponuje majetkem v řádu desítek milionů korun - zejména v nemovitostech. Před rokem si Klausovi pořídili vilu v Praze 8-Ďáblicích, za kterou zaplatili osm milionů korun. Je také majitelem rekonstruované poloroubené chaty v jihočeské vesnici Prudice, která má hodnotu zhruba dvou milionů korun. Jeho žena Livia je majitelkou bytu v Libni, který vznikl propojením dvou bytových jednotek. Klausův prezidentský měsíční příjem činí 398 700 korun. Švejnarův majetek se odhaduje na zhruba dvacet milionů korun. Je vlastníkem domu v městě Ann Arbor ve státě Michigan, kde vyučuje ekonomii. Vlastní i byt v Praze na Vinohradech, jehož hodnota může být deset milionů korun. Švejnarův měsíční plat na Michiganské univerzitě je i s náhradami 270 tisíc korun.

INTELIGENCE Souboj profesorů - i tak se říká zítřejší volbě. Klaus i Švejnar jsou nejvýkonějšími „mozky“ své generace. Klaus se po dokončení gymnázia rozhodl pro Vysokou školu ekonomickou, obor zahraniční obchod. Ve škole se snažil co nejlépe obstát: „To se mi snad podařilo, protože jsem drtivou většinu zkoušek udělal na jedničku a dostal červený diplom“. Jako téma své kandidátské práce si zvolil téma „Inflace v soudobém kapitalismu“. Dnes má prezident 41 čestných doktorátů, především ze zahraničních univerzit, třicet mezinárodních cen (nejvíce za přínos světové ekonomice). Švejnar maturitu nemá, ale je profesorem ekonomie na prestižní Michigenské univerzitě v USA. Napsal více než sto článků, knih a studií, vyškolil několik generací ekonomů po celém světě, je členem četných profesních asociací. Je spoluzakladatelem Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium v Praze, osm let řídil Institut Williama Davidsona na Obchodní škole na Michiganské univerzitě. Na prestižní Cornellově univerzitě ve státě New York získal bakalářský titul a poté pokračoval v magisterském a doktorandském studiu na Princetonské univerzitě. Jedním z jeho profesorů byl sir Arthur Lewis, nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 1979.

FILM Žádné francouzské komedie, žádné oblíbené české klasiky. Když přijde na film, má Václav Klaus raději umělecké snímky, i když podle vlastního vyjádření není takovým fanouškem, aby se k některému filmu vracel. Televizi prý nesleduje vůbec, maximálně si pustí tenisový US Open. Z režisérů uznává Ingmara Bergmana a současnou českou filmovou tvorbu, reprezentovanou jmény jako Hřebejk či Svěrák, považuje za jednoduchou, průhlednou a „chtějící se zalíbit divákovi“. Švejnar je pro změnu obdivovatelem Miloše Formana a Jiřího Menzela.

LITERATURA Současnou českou literaturu, například knihy Michala Viewegha, Klaus nečte vůbec. Podle něj se dnes v české literatuře nic výrazného neděje. Beletrií nepohrdne, ale jak sám říká, chybí mu v tom systematičnost. V šedesátých letech ale měl své oblíbené autory - například Solženicyna, Erenburga a Škvoreckého. Nedávno mluvil se zaujetím o knize „Imperium“ od amerického spisovatele Roberta Harrise, jejíž děj je situován do starověkého Říma. A Švejnar? Jeden z jeho nejoblíbenějších spisovatelů je Angličan John Le Carré, kterého proslavila jeho třetí kniha, „Špion, který se vrátil z chladu“. Jak se zdá, kandidát na prezidenta má v oblibě romány z prostředí rozvědky a špionáže.

RODINA Manželé Klausovi mají dva syny, Václava (1969) a Jana (1974). Václav vystudoval Přírodovědeckou fakultu Karlovy univerzity a stal se ředitelem soukromého gymnázia PORG v Praze Libni, dnes připravuje další elitní školu, na kterou dal sto milionů korun generální ředitel elektrárenské společnosti ČEZ Martin Roman. Jan vystudoval Vysokou školu ekonomickou a pracuje jako manažer ve firmě ČEZ. Václav Klaus, který má o dva roky mladší sestru Alenu (po srpnu 1968 emigrovala do Švýcarska), je pětinásobným dědečkem. Švejnarova manželka Katherine je stejně jako její muž uznávanou profesorkou ekonomie a působí na Michiganské univerzitě. Její skripta se stala první učebnicí ekonomie práce, kterou používalo české ministerstvo práce a sociálních věcí začátkem 90. let, řada jejích vědeckých publikací se týká České republiky. Syn Daniel Švejnar žije v New Yorku a jako bankéř se zabývá financováním investičních projektů větrné a solární energie. Daniel chodil v České republice dva roky na základní a střední školu a hrál hokej za HC Sparta Praha. Dcera Laura nyní dokončuje bakalářské studium na Michiganské univerzitě v oboru psychologie.

STYL

V televizní debatě Klause se Švejnarem před senátory ČSSD byl podle módní stylistky Džamily Novákové jednoznačným „arbitrem elegantiarem“ Václav Klaus. „Měl skvěle sladěný oblek, zvolil pozitivní barvy, jedinou výtku si zasloužil za svého odrostlejšího ježka,“ řekla. Prezidenta takřka nelze vidět v ničem jiném než v tmavém obleku. Sbírá kravaty, je zapřisáhlým nekuřákem a z alkoholu preferuje pivo. Švejnar je zase ryze praktický člověk: nikdy by například nekoupil americké auto, protože kvůli různým rychlostním limitům v USA a Evropě se americká auta testují při nižších rychlostech než v Evropě, proto jsou podle něj evropská auta bezpečnější. Jinak má Švejnar velmi civilní styl, někdy to jen „přepískne“ s kravatou příliš křiklavé barvy.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat