Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Srp a kladivo uctil i primátor

Česko

Sporný pomník - Na pohřebišti po dvaceti letech opět září sovětský symbol

Kněz vykázal mladé komunisty z církevních pozemků. Pietní akt na pohřebišti se však odehrál v režii radnice, která novou podobu jeho dominanty schválila.

BRNO Z pomníku na pohřebišti Rudé armády v Brně-Králově Poli znovu září pěticípá hvězda s překříženým kladivem a srpem. Novou podobu mohyly svou účastí a pokloněním se oficiálně uctil i brněnský primátor Roman Onderka.

Případ obnovených symbolů má ale nového aktéra: Proti symbolům se postavil farář a duchovní správce sousedního kostela Josef Jahoda. Po pietním aktu povolil protestujícím rozvinout na půdě patřící k chrámu transparenty upozorňující na to, že kladivo a srp náleží k symbolům komunismu.

„Požádali mne o to. A také já se domnívám, že symbolem armády byla pěticípá hvězda, nikoli srp a kladivo,“ řekl LN poté, co z pozemků vykázal mladé brněnské komunisty. Ti se slovně střetli s lidmi, kteří návrat symbolů kritizují. „To je provokace proti pietnímu aktu,“ tvrdil jeden z komunistů David Pazdera.

Farář dokázal to, čeho nedosáhl primátor Účast komunistů s jejich vlajkami ale vadila i primátoru Romanu Onderkovi (ČSSD). „Pan primátor si přeje, aby vlajkonosiči šli pryč,“ tlumočili jeho pokyn zaměstnanci magistrátu přítomným strážníkům. Ti ale po poradě s policisty konstatovali, že je vykázat nemohou.

Onderka se za úpravu pomníku postavil. Podle něj mají posudek, který potvrzuje symbol zkříženého srpu a kladiva položeného na rudé hvězdě jako oficiální symbol Rudé armády. Další historici a aktivisté kolem výzvy Pocta padlým to však odmítají a tvrdí, že se symboly neměly na pomník vracet. Označují je za symboly totality a poukazují na znalecké posudky, které tvrdí, že o znak armády nejde.

„Úpravy navíc měly být mnohem širší. Navíc i text na pomníku je věcně špatný. Mluví o fašismu, opomíjí nacismus, který se našich zemí hlavně týkal,“ poznamenal autor výzvy Ne novým symbolům staré totality Martin Kyselák. O tom, že padlí bojovali s fašismem, tedy ideologií prosazovanou Benitem Mussolinim, mluvil paradoxně i Onderka. „Jde spíše o vyjádření té doby, zvěrstev, která se v té době děla. A společnost by si měla uvědomit, že nesmí dopustit, aby se to období vrátilo,“ řekl primátor.

Až po pietním aktu dorazil na místo místostarosta Králova Pole René Pelán (ODS). Ten v létě 2007 upozornil na záměr vrátit symboly na pomník, když jejich několik dnů starý reliéf nechal vybrousit. Včera symbolicky položil kytice k pomníku tří odbojů v centru Brna. „Není to nic proti těmto vojákům. Žádáme lepší úpravu pohřebiště, lépe by bylo ostatky dát na čestné pohřebiště Ústředního hřbitova,“ řekl LN.

Na pomníku z roku 1946 byly symboly až do roku 1989. Poté je nechali místní aktivisté odstranit. Po částečné opravě v roce 2007 vypukl spor a pomník hledal novou podobu, k níž se vyjadřovaly i ruské úřady. Úprava pomníku a okolí stála 700 tisíc korun, lidé však upozorňují, že to stále není vhodné a na hroby, upravené jako záhony, například mohou volně psi.

***

Přistižená disidentka Ještě v noci na včerejšek se brněnská disidentka Jana Soukupová pokusila na opravený pomník vylepit protestní letáky připomínající například osud Milady Horákové. Zadrželi ji však strážníci a zahájili s ní přestupkové řízení. Pomník strážníci i policisté hlídali po dokončení oprav intenzivněji než předtím.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: