Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Srp a kladivo zpět. I přes petici

Česko

BRNO Na pomníku uprostřed pohřebiště Rudé armády v Brně-Králově Poli by se měla nejpozději v pondělí objevit kamenná deska s vyrytým symbolem zkříženého srpu a kladiva. Nic na tom zřejmě nezmění ani petice, kterou podepsalo osm stovek lidí a kterou včera její autoři doručili na brněnský magistrát. Podle autora petice Ne novým symbolům staré totality Martina Kyseláka nesou elektronické podpisové archy například jména Josefa Mašína, umělců Petra Síse či Davida Černého. „Z brněnských intelektuálů se za výzvu postavili historik docent Jiří Pernes, profesor Petr Oslzlý z JAMU, profesor Petr Osolsobě a docent Jiří Voráč z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a řada dalších,“ sdělil Kyselák LN.

Představitelé Brna již dříve oznámili, že podoba, jakou má pomník dostat, je výsledkem dohody s historiky, památkáři, ale také se zástupci Ruska, protože pomník je součástí válečného pohřebiště. Náměstek primátora Martin Ander, který má brněnská pohřebiště na starosti, dokonce upřesnil, že požádal městskou policii o důraznější dozor u pomníku, aby se neopakovala událost z léta 2007. Tehdy místostarosta Brna-Králova Pole René Pelán v noci symbol srpu a kladiva vybrousil.

Poté co bude petice na magistrát doručena, budou se muset problémem představitelé Brna přece jen zabývat. „Tak jako každou jinou peticí,“ podotkl mluvčí magistrátu Pavel Žára s tím, že pravděpodobně se tak stane již příští týden. Zda se ale původní rozhodnutí radnice podaří změnit, nechtěl předvídat. Radní tvrdili, že oprava má být hotova v pondělí. Opravený památník se sporným znakem má být odhalen koncem příštího týdne u příležitosti výročí osvobození moravské metropole Rudou armádou v roce 1945. Jeho obnovu, která přišla na zhruba 730 tisíc korun, zadal magistrát letos, rekonstrukce zahrnula i úpravy okolí památníku, které bylo dosud v nedůstojném stavu.

Internetovou petici lze stále podepisovat na www.poctapadlym. cz.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet
Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet

Hubnutí není jen o tom, jak budete vypadat v plavkách u bazénu. Nadváhu doprovází kromě přebytečných kil také zdravotní problémy. A to je dobrý...