Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav

Stáj Red Bull slaví první triumf

Velkou cenu Číny formule 1 vyhrál Němec Sebastian Vettel * Ferrari zůstává i po třetím závodě bez bodu

ŠANGHAJ Když loni v Monze vybojoval své premiérové vítězství v seriálu mistrovství světa formule 1, trať zkrápěl déšť.

Stejný scénář se opakoval i při včerejší Velké ceně Číny a Sebastian Vettel se znovu radoval z vítězství. „Doufám, že bude v dalších závodech taky pršet,“ smál se.

Německý pilot svým druhým triumfem v kariéře zajistil stáji Red Bull historicky první vítězství ve formuli 1. Třetí závod sezony v dešti ovládl před týmovým kolegou Australanem Markem Webberem.

Závod snů nakonec Red Bullu pokazili jen pořadatelé, kteří rakouské stáji zahráli omylem britskou hymnu. „Jsem trochu zklamaný, máme rakouskou závodní licenci, ale nedočkali jsme se naší hymny. Pravděpodobně ji neměli Číňané v programu,“ ušklíbl se týmový poradce Helmut Marko.

Třetím místem si upevnil vedení v šampionátu vítěz předchozích dvou závodů Brit Jenson Button ze stáje Brawn GP, která je první i v Poháru konstruktérů. K jejímu vedoucímu postavení přispěl čtvrtou příčkou Rubens Barrichello. Hned za ním projely cílem vozy McLaren Fina Heikkiho Kovalainena a Brita Lewise Hamiltona.

Ani ve třetím závodu sezony nebodovaly monoposty Ferrari. Další blamáž favorizované stáje dokonalo odstoupení Felipeho Massy, jenž skončil v jednadvacátém kole kvůli technickým problémům.

Podle všech pilotů byl závod velmi obtížný. „Byla tam spousta aquaplaningu, honil jsem auto po trati,“ přiznal Vettel. „Ale oba jsme se snažili vyjet náskok, což se nám podařilo,“ pochválil vítěz i týmového kolegu Webbera.

Vettel využil toho, že jel většinou první a měl lepší viditelnost než jeho soupeři. „To byla výhoda, ale v poslední zatáčce to bylo hodně náročné. Měl jsem několikrát velké problémy,“ přiznal jednadvacetiletý Němec.

Největší úspěch stáje v historii

Ani tentokrát neměla Grand Prix kvůli dešti „normální“ průběh a nejvíce na to doplatil druhý muž kvalifikace Fernando Alonso. Španělský jezdec do svého renaultu natankoval málo paliva, aby mohl soupeřům hned ujet, jenže kvůli odložení startu musel brzy do boxů a zařadil se na konec startovního pole.

Vettel si na mokru počínal skvěle a druhému Buttonovi ujížděl o několik sekund na kolo. Své jezdecké umění potvrdil i Hamilton, který se z deváté startovní pozice dostal v polovině závodu na čtvrté místo. Naopak z trati na chvíli vyjel Button a Webber se snadno dostal na druhé místo.

Devatenáct kol před cílem zajel Vettel naposledy do boxů a vrátil se na třetí pozici. Po chvíli se dostal opět do čela před Buttona, jenže Brita čekala ještě jedna zastávka v boxech, po níž se vrátil na čtvrté pozici. Monoposty Red Bullu už ve zbytku závodu bez problémů udržely „double“ a připsaly si největší úspěch v historii stáje.

Velká cena Číny

Výsledky: 1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:57:43,485 (průměrná rychlost: 155,480 km/h), 2. Webber (Austr./Red Bull) -10,970, 3. Button (Brit./Brawn GP) -44,975. Průběžné pořadí MS po 3 ze 17 závodů: 1. Button 21 bodů, 2. Barrichello 15, 3. Vettel 10, 4. Glock 10, 5. Webber 9,5.