Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stane se Kotva památkou?

Obchodní dům Kotva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchodní dům Kotva. | foto: Lidové noviny

PRAHA  Obchodní dům Kotva na náměstí Republiky bude možná následovat Máj na seznam kulturních památek. Usiluje o to historik architektury Rostislav Švácha. Svůj návrh na prohlášení Kotvy památkou doručil tento týden ministerstvu kultury.

Kotva podle Šváchy „reprezentuje na vysoké úrovni českou architekturu první poloviny sedmdesátých let. Výtvarné i konstrukční pojetí budovy se svébytně vyrovnává s podněty několika směrů v poválečné světové architektuře, míní historik.

Konstrukci tvoří železobetonový skelet členěný do šestibokých jednotek. Ty spolu různě srůstají a vytvářejí na každém patře prostorový celek.

Kotvu postavili v letech 1970 až 1975 architekti manželé Věra a Vladimír Machoninovi, přední představitelé české architektury v poválečném období. V 60. letech oba autoři získali mezinárodní uznání, v tehdejším Československu zvítězili ve veřejné soutěži na projekt hotelu Thermal v Karlových Varech.

Machoninová jednoznačně souhlasí se záměrem prohlásit Kotvu kulturní památkou, řekl Švácha. Nynější vlastník Kotvy připravuje rozsáhlou rekonstrukci, aniž ji vyzval, aby tuto akci sama vyprojektovala, doplnila. „To lze pokládat za neetické a za velmi nebezpečné pro památkovou hodnotu budovy,“ domnívá se historik. Vlastníkem Kotvy je společnost Markland Kotva.

Zapsání do seznamu památek se nelíbilo ani majiteli Máje, společnosti Tesco. Ta chtěla provést rekonstrukci, nyní se obává, že jí v tom památkáři zabrání. Rostislav Švácha ale tvrdí, že prohlášení za památku nebrání úpravám budovy.

Obchodní dům Máj, dnes Tesco, byl otevřen v roce 1975 jen dva měsíce po Kotvě. Návrh na prohlášení stavby kulturní památkou podal Švácha loni v březnu. Stavba podle něj totiž patří k nejvýznamnějším počinům české architektury 70. let 20. století. Počátkem ledna ministerstvo kultury definitivně rozhodlo, že se obchodní dům Máj stane kulturní památkou.

Obdobný architektonický ráz, v jakém je postavena Kotva, začal používat před druhou světovou válkou Frank Lloyd Wright. Ve větší míře se tento systém prosadil až později.
V české architektuře se uplatnil koncem 60. let u divadla v Mostě a u obchodního centra Ještěd v Liberci.

Stejně jako Máj Švácha navrhoval památkou prohlásit i liberecký obchodní dům. Byl však neúspěšný. Dům, který také patří Tesku, byl zbořen a společnost plánuje novou stavbu. Šváchovi se naopak podařilo prosadit čtyři stavby – ještědský vysílač, který se stal dokonce národní kulturní památkou a aspiruje na zapsání do seznamu UNESCO, budovu Federálního shromáždění, hotelový dům v Praze na Invalidovně a Ústav makromolekulární chemie v Praze na Petřinách.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...