Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stanovy je kvůli „podnikatelům“ potřeba změnit

Česko

„Změna stanov, která zabrání ovládnutí struktur ve straně zájmovými skupinami, je nutná,“ říká Petr Nečas, místopředseda ODS.

* LN Mirek Topolánek nazval „gubernátory“ některé krajské politiky, kteří jsou propojeni s podnikateli. Podle něj jsou pro stranu nebezpeční. Souhlasíte?

Fakt, že v některých regionech došlo k většímu provázání podnikatelského a politického světa, než je zdrávo, je nade vší pochybnost. Už v minulosti jsem to několikrát veřejně kritizoval.

* LN Kdo jsou politici příliš blízcí podnikatelům? Je to třeba liberecký Radim Zika nebo plzeňský Roman Jurečko?

Nevidím žádný důvod jmenovat někoho konkrétního. To je věc pro vnitrostranickou diskusi.

* LN Co se s propojením politiky a podnikání dá dělat?

Určitě nalézt mechanismy, které zabrání účelovému náboru členů a jejich prostřednictvím ovládnutí některých struktur ve straně zájmovými skupinami.

* LN K tomu měla směřovat změna stanov...

Zřejmě je nutné to udělat i změnou stanov.

* LN Změna stanov už se ale údajně neplánuje, místo toho se má monitorovat nárůst členů a krajští manažeři mají dostat manuál, co v takovém případě dělat. Není to ústupek?

Na kongresu budeme diskutovat o tom, zda změnit stanovy teď nebo změnu připravit na příští kongres. Je dobře, že ODS jako jediná strana našla odvahu ten problém otevřeně pojmenovat.

* LN Zamezit náboru účelových členů ale k odříznutí se od gubernátorů nestačí?

Termín gubernátor nepoužívám. Věc spočívá také ve vytvoření atmosféry, že předmětem politiky je program a ideje, ne mocenské hrátky založené na tom, kdo bude sedět na jaké pozici a jakou hlasovací mašinerii si za sebou vytvoří.

* LN Uvnitř ODS se ozývají hlasy, že neblahý trend začal Topolánek, když přistoupil na podnikatelsko lobbistické aktivity Marka Dalíka.

Jsem přesvědčen, že svůj díl odpovědnosti nese každý z nás. Samozřejmě politicky největší díl nese předseda.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...