Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starci a šílenci na tržišti světa

Česko

V PĚNĚ DNÍ

Sotva se příznivci fotografie vzpamatovali z kritického potlesku nad dílem Miroslava Tichého z Kyjova na místě z nejprestižnějších, totiž na Manhattanu v International Center of Photography, hlásíme další nález.

V nezanedbatelné výstavní síni Forum für Fotografie v Kolíně nad Rýnem jsou nyní vystaveny desítky fotografií, z nichž shlíží Josef Sudek. Snímky pořídil v roce 1967 dnešní profesionální fotograf a profesor z Lipska Timm Rautert. Jako student se tehdy potkal s jednasedmdesátiletým Mistrem a zcela mu propadl. O tom, že získal jeho důvěru, a tím i vstupenku do bájného nepořádku Sudkova ateliéru, svědčí právě křehké černobílé portréty. Sudek na Petříně. Sudek s rádiovkou na hlavě. Sudek a jeho kamera. Sudek a jeho ateliér, zavalený náčiním a předměty denní potřeby, knihami, papíry a neskutečnými krámy.

„Pořádek vám zničí půlku života. Lepší je pořád něco hledat,“ vysvětlil tehdy Sudek studentovi. Podobně jako u Tichého je i Sudkovo, potažmo Rautertovo obecenstvo fascinováno samorostem, starým mužem, který vše vsadil na jednu kartu, na umění. Ve zkratce a nadsázce: na uměleckém tržišti světa nás zastupovali především inteligentní mužové slova a pera, Václav Havel a Milan Kundera. Ve věku obrazu nastupují hledači, kteří jdou za svým neochvějně, tvrdošíjně a potrhle. A ještě jedna maličkost: jsou geniální.

O autorovi| Jáchym Topol, redaktor LN

Autor: