25. března 2017 11:40, aktualizováno  13:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Staronovým šéfem hnutí STAN se stal Petr Gazdík. Neměl protikandidáta

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Petr Gazdík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Gazdík. | foto: ČTK

Staronovým šéfem hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se v sobotu stal Petr Gazdík. Na volebním sněmu hnutí ho zvolilo 135 ze 145 hlasů. Získal tak 93 procent hlasů. Jeho prvním místopředsedou je znovu náměstek středočeské hejtmanky Vít Rakušan. Podpořilo ho 133 ze 145 delegátů. Dalšími dvěma místopředsedy jsou místopředseda Sdružení místních samospráv ČR Radim Sršeň, poslankyně Věra Kovářová a senátor Jan Horník. Výsledky oznámil předseda volební komise Zdeněk Hověžák (STAN).

„V prvním kole (volby místopředsedů) byla obsazena dvě místa. Na prvním se 117 ze 148 hlasů skončil Radim Sršeň, na druhém se 108 hlasy Věra Kovářová,“ řekl šéf volební komise. Třetí místopředsednický post získal ve druhém kole pak senátor Jan Horník. Měl 78 ze 140 hlasů. Porazil pardubickou krajskou radní Janu Štěpánovou. Celkem se o křeslo místopředsedy ucházelo šest lidí.

Gazdík i Rakušan byli jedinými kandidáty na své funkce. Znovu se o ně ucházeli i někteří z řadových místopředsedů. Sněm bude rozhodovat ještě také o koalici s lidovci.

„I nadále budu pro vás pracovat jak nejlépe budu moct. Jdeme do toho,“ řekl po svém zvolení Gazdík. Poděkoval za důvěru. Podle Rakušana se hnutí stává úspěšným. Řekl, že to dokládá i účast předních politiků jiných stran na volebním sněmu STAN a snaha získat hnutí jako partnera. Desetiprocentní hranice hlasů v parlamentních volbách, která je potřeba pro vstup koalice STAN a lidovců do Sněmovny, se neobává.

Podle posledního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění by volby nyní vyhrálo hnutí ANO s 32,5 procenta hlasů. ČSSD by volilo 22 procent lidí, komunisty 12 procent, ODS celkem 8,5 procenta a TOP 09 pak 5,5 procenta. Lidovci by měli 6,5 procenta a STAN procento.

Šéf ANO Babiš pogratuloval hnutí STAN ke spojení s lidovci. Podle něj je jejich spolupráce úspěšná v obcích a krajích, jejich koalice pak odvede „dobrou práci i na vládní úrovni“. Starosty, kteří spravují obce, označil za „šéfy rodinné firmy“. Není podle něj prý zvláštní, že jsou populárnější než „klasičtí politici“.

Hnutí STAN do loňska spolupracovalo s TOP 09. Podle jejího místopředsedy Marka Ženíška by strany měly ukázat, že i rozchod se dá udělat s grácií a noblesou. Ženíšek uvedl, že pro TOP 09 je zásadní obrana systému parlamentní demokracie. Do voleb jdou strany sice s vlastní kampaní, po volbách by ale měly spojit své síly, míní Ženíšek. „Riziko (ohrožení demokratického systému) nelze zmírnit tím, že s ním začnu spolupracovat, ale tím, že mu budu aktivně čelit a bránit,“ uvedl místopředseda TOP 09.

Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka koalice se STAN vznikne na 99 procent. „Cílem je, aby ČR měla jednoznačně politickou sílu, která je proevropská, prozápadní a vyznává tradiční hodnoty,“ uvedl Bělobrádek. Řekl, že je „potřeba zastavit trend“ omezování demokracie a diskuse.

„Koktejl, zásadní pro parlamentní demokracii“

Desetiprocentní hranice hlasů, kterou musí dvojkoalice pro vstup do Sněmovny dosáhnout, se šéf lidovců neobává. Uskupení vzniká prý i proto, aby „lidé měli koho volit“. „Naše uskupení musí jednoznačně deklarovat, že tu není proti někomu, ale pro něco,“ dodal předseda KDU-ČSL.

Podle dosavadního šéfa STAN Petra Gazdíka parlamentní volby spolu s prezidentskými na jaře příštího roku představují „koktejl, zásadní pro parlamentní demokracii“. Ukážou, kam se země bude ubírat. „Má představa je stát jako dobře řízená obec,“ uvedl Gazdík. Parafrázoval tak Babišovo prohlášení, že stát by měl být dobře řízená firma.

Místopředseda ČSSD a stranický volební manažer Jan Birke na sněmu STAN řekl, že hnutí STAN má rádo výzvy a je statečné. Okomentoval tak jeho předvolební spojení s lidovci. „Moje přání je, abychom se k sobě v kampani chovali slušně,“ dodal.

ČTK
  • 6Diskuse

Najdete na Lidovky.cz