* LN Jaké byly reakce v obci, když Nejvyšší správní soud zrušil před necelým rokem její územní plán?
Lidé, kteří měli už nakoupené pozemky pro stavbu rodinných domků, byli zoufalí. Nikdo nevěděl, jak to řešit. Pak se mi na stole začala scházet upozornění, že lidé mohou obec žalovat. Vzniklé škody jsme v takovém případě počítali na padesát až sedmdesát milionů korun.
* LN Co dělalo zastupitelstvo?
Rozhodnutím soudu jsme byli velmi překvapeni. O našem územním plánu rozhodl soud už jednou, ale návrh na jeho zrušení zamítl. Mysleli jsme proto, že je plán v pořádku. Soud ho ale napodruhé zrušil. Jediným řešením bylo pořídit nový plán. Ten se ale dělá měsíce.
* LN Vám se ale podařilo, že lidé s rozestavěnými domky v satelitu mohli celkem rychle pokračovat ve stavbě. Jak to?
Měli jsme už několik let starou urbanistickou studii, kterou jsme nechali uznat platnou. Díky tomu mohli lidé, kteří už stavěli, pokračovat. Na zbytek rozvojových ploch máme ale vydanou stavební uzávěru, takže je to jen přechodný stav.
* LN Jak dlouho bude trvat, než se dostane vše do normálu?
Už zhruba půl roku pracujeme na novém územním plánu. Kvůli všem lhůtám to ale bude trvat ještě zhruba rok.
* LN V čem bude nově připravený plán jiný oproti tomu, který zrušil soud?
Soud nám vyčítal, že jsme zabrali příliš mnoho zemědělské půdy. Teď jí zabereme tak polovinu oproti tomu zrušenému plánu.
* LN Jste si teď při tvorbě nového plánu jistější, nebo máte obavy, že ho soud může zrušit znovu?
Velmi podrobně teď vím, jak se ten plán má dělat. A myslím si, že pravděpodobnost dalšího zrušení je menší. Ovšem při současné právní úpravě ho lze napadnout kdykoli a zrušit i kvůli formální banalitě.