Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostovi Úholiček soud zakázal vykonávat funkci

Česko

PRAHA V čele Úholiček u Prahy stojí starosta, kterému soud zakázal tuto činnost vykonávat. Starostu Tomáše Divinu (US-DEU) včera krajský soud odsoudil za úvěrový podvod a zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle rozsudku, který zatím nenabyl právní moci, nesmí vykonávat po dobu pěti let jakoukoli funkci ve státní správě ani samosprávě.

Soud mu udělil také dvouletý podmínečný trest se zkušební dobou pěti let. Divina i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti rozsudku odvolají.

Pokud rozsudek nabude právní moci, musí si obec vybrat nového starostu. Divina nevyloučil, že kvůli tomu v nejbližší době svolá mimořádné zastupitelstvo. „Možné to je, ale vyjádřím se k tomu, až rozsudek nabude právní moci,“ řekl LN starosta.

US-DEU je politickou stranou, která si jako jednu z priorit stanovila zprůhlednění financování. Podle krajské manažerky středočeské organizace Květy Zikové strana neuvažuje o tom, že Divinu vyloučí. „Nikde ve stanovách nemáme, že kdo je odsouzený, musí být vyloučený. Starostou jsme ho nezvolili my, ale zastupitelé. Určitě se ho ale zeptáme, jak to bylo,“ reagovala Ziková.

V roce 2004 se zastupitelstvo obce Úholičky rozhodlo pro stavbu 30 malometrážních bytů. Vybralo pro stavbu obecní pozemek a starosta zažádal o dotaci ve výši téměř 19 milionů korun u Státního fondu rozvoje bydlení. Rok na to už údajně bylo zřejmé ze stavebních dokumentů, že se nebude stavět jen na obecním pozemku, ale i soukromém. Stavba na obecní parcele přitom byla jednou z podmínek pro získání peněz.

Letos na jaře sice obec celou dotaci vrátila, podle státní zástupkyně to bylo až dva dny po zahájení trestního stíhání starosty.

Letos v červnu bylo obci vyměřeno penále ve výši téměř 11 milionů korun za neoprávněné čerpání dotace. Úřad pro hospodářskou soutěž udělil obci pokutu 70 tisíc korun. Další milion jí hrozí za to, že do nezkolaudovaného domu údajně starosta nechal nastěhovat žadatele o sociální bydlení. Prý si je najal jako hlídače objektu.

***

„Ve stanovách US-DEU nemáme, že kdo je odsouzený, musí být vyloučený. Ale určitě se starosty zeptáme, jak to bylo.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!