Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Stát bude očkovat 100 000 dětí

Česko

* Chřipková epidemie zavřela desítky škol

* Vakcíny nově dostanou i vybrané děti od 10 let

* Stát převzal zodpovědnost za vedlejší účinky

PRAHA Děti napadá prasečí chřipka nejčastěji, přesto se s jejich očkováním u nás dosud váhalo. Nebyla totiž k dispozici jasná informace, že se pro ně vakcíny hodí, jak se jim mají dávkovat a zda pro ně nepředstavují naopak riziko. To se ale včera změnilo. Alespoň u dětí od deseti let.

„Použití vakcíny se rozšiřuje pro děti starší deseti let,“ potvrdil náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Rozhodnutí vydala Evropská léková agentura a posléze Státní ústav pro kontrolu léčiv.

V nejbližší době se tak bude měnit oficiální očkovací strategie, podle které se rozdělování vakcín v Česku řídí. Zítra se proto sejdou odborníci, aby určili skupiny chronicky nemocných dětí, kterým budou vakcíny poskytnuty.

Shoda je v tom, že se bude jednat pouze o chronicky nemocné. Vybrané diagnózy podle hlavního hygienika Michaela Víta budou podobné jako u dospělých - nejohroženější jsou bez ohledu na věk lidé s těžkým onemocněním plic, některými srdečními vadami a se sníženou imunitou.

První děti dostanou vakcínu v prosinci „Čekáme, že se bude jednat o 50 až 100 tisíc dětských pacientů,“ uvedl Šnajdr. V první vlně dodaných vakcín se už jejich očkování nestihne, ale hned v té druhé by na ně dojít mělo. Další várku vakcín dodá výrobce do České republiky v prosinci.

Kde vakcíny pro dětské pacienty vzít, to podle ministerstva nebude výrazný problém. Nákup dalších se v tuto chvíli neplánuje. Objednaný milion dávek by měl prý stačit. Pomůžou lidé, kteří z různých důvodů vakcínu odmítají. „Máme informace o tom, že ne všichni z vybraných skupin se budou chtít nechat očkovat,“ vysvětlil Šnajdr. V dosavadních plánech je proto podle něj rezerva.

Rozhodnutí o očkování dětí odborníci očekávali. Stejně tak se debatuje i o tom, jestli vakcíny Pandemrix proti pandemické chřipce podávat i mladším dětem. Jak uvedl hlavní hygienik Vít, probíhá zkoumání jejich použití u dětí od dvou let.

Rodiče se podle předsedkyně odborné společnosti dětských lékařů Hany Cabrnochové už delší dobu ptají, zda mohou dítě nechat očkovat. Odborníci na očkování s rozšířením na děti počítali. „Je to v souladu se světovými doporučeními,“ řekl ČTK předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Pokračování na straně 2

Stát bude očkovat 100 000 dětí

Očkování dětí

Dokončení ze strany 1

U dětí mladších deseti let pak podle něj experti doporučují dvě dávky vakcín, naopak u těch nejmladších, do tří let, jen poloviční dávku.

V současnosti se dětským praktickým lékařům rozváží antivirotikum Tamiflu - jen během včerejška distributoři rozvezli léky zhruba 300 z 2500 dětských praktických lékařů. Tamiflu mohou dostat nakažené děti v prvních dnech po začátku nemoci. Preventivně se antivirotikum podávat nemá. Každý dětský praktický lékař dostane ze státních zásob deset balení Tamiflu.

Očkování dětí umožnilo rozhodnutí lékového ústavu, které jasně určilo dávkování. „Rozšiřuje se možnost jednodávkového podání vakcíny Pandemrix z původní skupiny 18 až 60 let na deset až neomezeně let, takže očkováni mohou být vedle dětí i senioři, kteří mají řadu chronických onemocnění,“ oznámil ředitel lékového ústavu Martin Beneš.

Vakcíny proti sezonní a prasečí chřipce lze podat najednou Zároveň se ustoupilo od podmínky, že má mezi případnou aplikací vakcíny proti běžné sezonní chřipce a vakcínou proti té prasečí uběhnout pro jistotu alespoň čtrnáct dní. Toto doporučení mělo zabránit kumulaci vedlejších účinků.

Nové výzkumy ale prokázaly, že nic takového nehrozí. Zdravotníci tak mohou aplikovat klidně obě vakcíny najednou. „Podmínkou je, aby sezonní vakcína neobsahovala přídatné látky, které prodlužují účinek a zvyšují imunitní odpověď organismu,“ doplnil pro ČTK Beneš.

Před ukončením studií, které potvrdily možné použití vakcíny Pandemrix u dětí, to výrobce vysloveně nedoporučoval.

Mezi dětmi se v současnosti prasečí chřipka šíří ze všech věkových skupin nejvíc. Školy proto vyhlašují ředitelská volna nebo takzvané „chřipkové prázdniny“. Taková opatření slouží hlavně k tomu, aby se počty nemocných nekumulovaly najednou, ale rozptýlily se do delšího časového období. To, že je mnoho dětí nakažených, podle ministerstva očkování nebrání. Vakcíny hodlá podávat i v době celostátní epidemie.

Příchod epidemie v pravém smyslu slova očekává hlavní hygienik Michael Vít následující měsíc - v prosinci. Na konci prosince mohou pomoci proti šíření viru v dětských kolektivech vánoční prázdniny.

Podmínkou ale je, aby se děti nesetkávaly ani mimo školu.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...